За предизвикателствата и новите моменти в образователната система – интервю с Деница Сачева, заместник-министър на образованието и науката.
24 000 деца отново в час
Деница Сачева подчерта, че вече има значителни резултати по отношение на отпадналите от системата ученици.
За миналата година бяха върнати почти 24 хиляди деца в клас, но около 2 хиляди от тях отпаднаха отново. Тази година продължава работата на екипите, които се състоят от учители, социални работници, полицаи, представители на общините, на неправителствени организации. Тя ще бъде насочена на първо място към онези, които са отпаднали миналата година и не са записани на училище. Фокус ще има и към най-малките, които към 15 септември не са се записали на детска градина или на училище, а са съответно навършили 5, 6 и 7 години, обясни Деница Сачева.
Увеличението на учителските заплати и модернизация на системата
Само по себе си увеличението на учителските заплати не е гаранция за качествено образование, но то е абсолютно необходимо за привличане на млади учители към системата на образованието. В момента имаме известен недостиг на учители, а той ще се задълбочава с годините. В следващите 8 години се очаква почти 40 хиляди учители да се пенсионират, а в момента в педагогическите факултети има едва 20 хиляди студенти. Увеличаването на възнаграждението обаче върви ръка за ръка и с модернизацията на образованието. Споменах, че вече започваме и с все по-сериозен акцент върху дигитализацията, дигиталните умения, навлизане на технологиите в образованието. Това е допълнителен стимул за младите хора да предпочитат тази професия, защото виждат, че чрез нея самите те биха могли да бъдат създатели, коментира Сачева.
Цялото интервю с Деница Сачева можете да чуете в звуковия файл.Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..