Асоциацията на индустриалния капитал подкрепи инициативата на "Произведено в България" за измененията, които да се направят в Закона за храните, така че българският потребител да е защитен от т.нар. двоен стандарт.
Ние не търсим нито ограничаване, нито забрани, ние търсим прекратяване на практиката да се лъже българския потребител, и не само българския, в Източна Европа милиони, милиони потребители, каза председателят на сдружението Кънчо Стойчев.
Смисълът на промените, които предлагаме е, първо, всеки един търговец да изисква и да притежава сертификата за това какво точно се състои въпросния продукт, който продава и при наличие на разлика тази разлика да бъде обявена. Не е проблем, че се пестят някои ценни съставки и се предлагат по-евтино, проблем е, че хората биват лъгани. Човек, когато купува трябва да знае какво точно купува и да си направи своя избор. И в тази връзка предлагаме съответните наказания и глоби за този тип подвеждане на потребителя.
Вторият проблем,според Стойчев е в неравнопоставеността между нашите и чуждите производители, защото знаем, че местните производители са много по-сериозно контролирани и те не могат да си позволяват да подменят съставки в продуктите и по този начин безконтролният внос и произвол от страна на големите европейски компании удря по българския производител.
Всяка домакиня знае, аз няма да споменавам един от най-известните перилни препарати в света, едно е, когато го купиш в български магазин, а съвсем друго е, когато просто отидеш до Гърция и абсолютно същата опаковка, същия етикет си купиш, просто единият препарат пере прекрасно, а другият не пере. Да, наистина малко по-евтин е, но това е измама. И както се казва, не е луд, който яде зелника, а който му го дава. Затова е изключително важна ролята на държавата и нашата държава трябва да охранява и защитава и потребителите, и производителите, без държавност не може.
На въпрос дали такава промяна не трябва да изчака решението на ЕС, който призна проблема, Кънчо Стойчев отговори:
Нашият любим Европейски съюз наистина признава този проблем, но както всички знаем е безкрайно муден и да, проблемът е признат, но от тук нататък ЕС даже да напъне всичките си сили ще отнеме 4 – 5 години. Вече има мултинационални компании, които са по-големи и от Европейски съюз, Европейският съюз не успява да проведе тази битка и да наложи правилата, които са необходими. Затова ако ЕС е инициирал нещо изобщо не значи, че ще се справи и ще го реши.
Затова българската държава трябва да си решава въпросите, ние, българите, трябва да си решаваме въпроса, а пък добре дошло е и ако Европа направи нещо по въпроса.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..