Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сцена на кръстопът" с вечер за Стефан Данаилов

22-то издание на Международния театрален фестивал „Сцена на кръстопът“ ще се закрие тази вечер в Пловдивския театър с представяне на книгата „Романът на моя живот“ и филм, посветени на 75-годишнината на проф. Стефан Данаилов, който е  и арт директор на фестивала. Те ще бъдат представени от актьорите Силвия Лулчева, Ненчо Илчев, Дарин и Деян Ангелови и Божидар Мицев, които са ученици на големия актьор, с участието и на студенти от неговия клас. 

Обичам пловдивската сцена и пловдивската публика, която за сетен път доказа, че е театрална публика и обича нашето изкуство. Неслучайно си наумих да представя моята книга главно в Пловдив на днешния ден, подчерта проф. Стефан Данаилов.

Цялата работа е в това че аз наистина  се занимавам с неща, които действително обичам и когато ме покани тогавашният ректор на Академията проф. Енчо Халачев, да поема клас през 1988 г,, аз тогава пак бях в Пловдив. 

 Играехме на Античния театър „Дон Жуан“  и не взех веднага решението, защото за мене то  беше изненадващо. Поех го и сега мога да кажа, че това е едно от най-щастливите неща, които ми се случват в живота. Контактът ми с моите студенти – моите деца, както аз казвам, е невероятен.

 Мисля, че човек, който има професионален опит, е редно да го предаде на поколението. И се оказа, че вече много години се занимавам с това. А паралелно съм правил и много кино, и много театър, а моите студенти са се радвали да идват да ме гледат в театъра. Това някакси вдига самочувствието, като направиш някаква добра роля и като си казват „Този нашият учител каква роля направи!“.

Сега е по-различно, но важното е, че  създаваме една  връзка между мене и децата, която е много важна. В тежки моменти в живота, каквито ни се случват, те са тези, които най-много ми помагат и ме дърпат към това да се усмихна. Много обичам тази работа!

А актьорската професия е невероятна.  В „Дон Кихот“ имах един текст „Правя се на това, което в живота не съм“.  Какво по-интересно от това да играеш такива герои, от които си много далече  в живота.

В живота ми се е случвало обаче и да играя в неща, които съм си представял, че ще станат по-добри. В киното  не зависи от теб. Ти снимаш, снимаш, след това лентата остава в ръцете на режисьора и отиваш след време и гледаш - друго, а не това, което си представяш, че ще се случи. В театъра обаче държиш нещата в свои ръце. И когато има някаква корекция, на следващото представление ще я направя, а в киното няма такова нещо.

В ранните години съм имал възможност да отида на Запад, но избрах да остана тук и не съжалявам за това.  Роден съм под щастлива звезда, за това, че си останах в България и целия ми живот премина в България, за да могат сега хората да уважават труда ми. Това е най-голямата награда.

Интересно е, че ролите, които са били най-далече от мене, ми се иска да бъда като тях, ама не мога. Защото хората, особено в киното, си представят „Леле, този е страшен, той може всичко!“ Няма такова нещо.  

Аз често съм си казвал, ако  това ми се случи в реалния живот, как ли бих постъпил. И това е най-интересното в нашата професия. Както преди играех всяка вечер, какво е това, през деня да си като Стефан Данаилов, а вечерта – някой друг.

И сега за мене политиката  е кауза. Аз съм човек с дълъг път и затова не ме възприемат като „левия Ламбо“, не търся интереси от политиката.  Тя ми беше доста интересна, сега съм се пооттеглил от нея, но наблюдавам процесите. Най-тъжното е, когато обещаваш нещо, а не можеш да го свършиш. Понякога не всичко зависи от теб.

Това, което ме води, са хубавите чувства. Любов да има – това означава и щастие, и усмивка. 

Интервюто - от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" - кауза пердута ли е битката с корупцията?

В "Срещите" разговор за корупцията с финансовия анализатор Светозар Гледачев.  Корупцията е явление, споменато за първи път в 24-и век преди новата ера.  Победима ли е? Едва ли, след като се оказва, че корупция има и при животните. Предаването е в събота след новините в 9 часа.

обновено на 18.01.25 в 09:12

Антон Баев и приятели с литературно четене за татковците

Поетът и писател Антон Баев е поканил свои колеги на „Литературно четене за татковците“ тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“.   Така авторът е избрал да отбележи и имения си ден на по чаша вино с приятели. Антон Баев ще представи и за първи път пред пловдивска публика своята нова книга „Татко“ , която съдържа 33 стиха,..

публикувано на 17.01.25 в 06:25

ПУ учредява награда в памет на проф. Куцаров

Днес ще станат ясни победителите от XXVII-та олимпиада по морфология на съвременния български език, организирана от Филологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Лингвистичния клуб "Проф. Борис Симеонов".  Победителката от предходното издание на форума Нели Варийска, четвъртокурсничка от специалността..

публикувано на 17.01.25 в 06:18

Благотворителна фотографска изложба в Arsenal of art

Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..

публикувано на 16.01.25 в 07:07

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова,..

публикувано на 16.01.25 в 07:01