С изложба in memriam "Път към безкрая" на Анастас Константинов във Виена в "Дом Витгенщайн" се открива сезона на изкуствата.
Изложбата е по идея на доц.д-р Емилия Константинова, арт мениджър на галерия "Анастас " и съпруга на художника.
В нея са включени големи мащабни платна и пластики на Анастас от последните няколко години.
Един художник като Анастас Константинов е творец, който не може да завърши своето пътуване. Той винаги ще продължава чрез творчеството, което е оставил, това културно наследство ще превежда поколения наред. Денят, който избрахме – 2 октомври, не е случаен – той е началото и официалното откриване на есенния сезон в културния център на дом „Витгенщайн” за културни събития. В изложбата, която инициирах и на която откликна директорката на културния институт е наречена „Пътуване към безкрая” ,и сме избрали да бъде като една ретроспективна изложба, в която избрахме доста големи, мащабни платна на Анастас, така че и чуждестранната публика да види ниво на съвременно изкуство, , което се ражда в България.
Картините са рисувани последните няколко години и бих казала, че това са платна, на които се вижда изключителната сила на мощната му живопис и творческите му възможности.
Тъй като имаме много приятели във Виена и то хора от средите на различни видове изкуства, то веднага откликнаха с удоволствие да участват в този празник на изкуството при откриването на есенния сезон и изложбата на Анастас Константинов.
Общуването с Анастас не беше случайно, беше на интелектуално ниво. Твърде много са спомените за него и може би тепърва ще бъде преоткрит, бих казала само с едно изречение, че това, което той остави, беше цената на един живот.
Някои от картините като "Планетарен прах" и "Квантово причастие" излизат от рамките на познатото. И аз вярвам, че световен художник като Анастас ще бъде преоткрит. Той носи космополитен дух.
Цялото интервю с доц.д-р Емилия Константинова е в звуковия файл.
Асоциация на куклените театри АКТ-Унима, България, Асоциация на работодателите в театралната област, Българска асоциация на работодателите в областта на културата и Съюз на артистите в България отправиха апел към министър-председателя, министъра на културата, председателя на Народното събрание и председателя на Комисията за медии и култура...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 01.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати” (нови книги) Арт Спигелман. Маус. Баща ми кърви история. Ч. 1 и ч. 2 (графичен роман) 300 стр., ок.10А, Нике, 2025. Александър Дюма. Четиридесет и петимата. 536 стр., ок. 5А, Плеяда, 2025. Цончо Родев. Черният..
Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа. Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски. Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..
С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..
"Два живота" - така се наричат 2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра. Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители? В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата. Интересно е, слушайте.