С акцент върху Европейската година на наследството Институтът по зеленчукови култури „Марица“ ще отбележи Европейската нощ на учените. Представители на Института и гост-лектори ще говорят за корените на българското градинарство, за уникалните зеленчуци на с. Куртово конаре и традициите при отглеждането на на традиционни сортове зеленчуци- В рамките на инициативата ще бъдат представени експонати от Музея в Института по растителни генетични ресурси „Константин Малков“ в гр. Садово.
Заместник-директорът на ИЗК "Марица" доц. д-р Иванка Тринговска подчерта, че Европейската нощ на учените е мащабно събитие, което стартира преди 13 години и се провежда винаги в последния петък на месец септември. Всяка година интересът към събитието нараства, като миналата година в Европейската нощ на учените са участвали над 340 града в Европа, а участниците са били над 1 млн. Хиляди събития тогава се случват едновременно и основното им послание е, че науката е забавна и завладяваща, че учените работят по проблеми в полза на обществото като борбата с рака, изхранването на нарастващото население, климатичните промени и др.
Посланието до най-малките е, че ученето може да става и по забавен начин. Даваме им възможност да се докоснат до науката и да предизвикаме интереса им. Искаме и да привлечем младите хора към научна кариера тук и сега, защото движещата сила на всяко едно общество е науката.
За трета година Институт „Марица“ се включва в тези събития по проeкт REFRESH „намери науката навсякъде и споделяй“.
Всяка година Европейската нощ на учените минава под знака на някаква тема, а тази година е подчинена на Европейската година на културното наследство. В синхрон с това учените от института се стремят да запазят традиционния вкус на българските зеленчуци и новите сортове, които създаваме, трябва да носят този вкус, с който ние българите, сме свикнали. Наследството не е нещо статично, то се променя, когато ние си взаимодействаме с него и то може да играе голяма роля заизграждане на бъдещето. Давам пример със зеленчуците. Нашите сортове по традиция са много вкусни, ароматни, с много ценни вещества. Настоящето обаче налага да има все по-висок добив, да бъдат все по-устойчиви към заболявания и всичко това е много трудно. В нашия институт, който е с почти 90 годишна история, с гордост мога да заявя, че са създадени над 300 сорта зеленчукови култури с отлични вкусови качества, защото лекциите по качество е основно направление за ИЗК „Марица“, заяви доц. д-р Иванка Тринговска.
Интервюто – в звуковия файл:
За младите фармацевти в Медицински университет-Пловдив, за избора им и за ролята и правата на магистър-фармацевтите в здравеопазването в програма "Точно днес" говорим с проф. Асена Сербезова, дф, дмн – един от най-уважаваните експерти в социалната медицина и организацията на здравеопазването. " Не е важно само колко сме научили в медицинските и..
Политиката, която се налага през бюджетите в последните години, превръща България в свръхсоциална държава за сметка на останалите икономически контрагенти, каза в предаването "Точно днес" икономическият анализатор Михаил Кръстев. Политиците нарокоха този за 2005г- единствоно възможен, но по думите на експерта "това е един навъзможен" бюджет. В него..
Тази сутрин също има замърсяване на въздуха в Пловдив. През последнте дни наблюдаваме сериозни надвишавания на нормите за чистота на въздуха. По закон среднодневната норма е 50 мигрограма на кубичен метър и тя не трябва да бъде превишавана повече от 35 дни в годината. А ние тези 35 дни сме ги направили още от началото на годината, защото..
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..