Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Идеите за здравна реформа са закъснели и нереалистични

Мотивите на БСП за предстоящия вот на недоверие в сферата на здравеопазването ще бъдат представени в Парламента, а иначе те са очевадни за всички, коментира  в интервю за Радио Пловдив проф. Георги Михайлов, депутат от „БСП за България“.

Всички показатели в сферата на здравеопазването са в тежко състояние, а в края на миналата година министър Ананиев заяви в пленарна зала, че системата е болна и трябва да се предложи нов модел. Минаха девет месеца и в публичното пространство бяха пускани спорадични идеи, а след това станахме свидетели на едно предложение, което не пипа гръбнака на системата, а се насочва към решаването им единствено чрез доплащане, каза проф. Михайлов.

Според него да се наливат само средства в здравеопазването не е добра идея. Предложението гражданите да доплащат, узаконяването на различни цени и подобни мерки не дават яснота какво ще се промени в качеството на здравеопазването, също така няма гаранции, че повечето пари няма да се източват от различните играчи от системата, добави депутатът от БСП.

Той определи моделът за демонополизация на здравната каса у нас като абсолютно е нереалистичен. Не трябва да се играе с понятието конкуренция, когато България предоставя ресурс от едва 4 милиарда лева от здравни вноски. Това е в пъти по-малко от други европейски страни.

Проф. Михайлов изтъкна, относно идеята за допълнителното здравно застраховане, че не знае как може да принудиш застрахователите да застраховат хората за малко пари.

Той добави, че БСП е предлагала обсъждането на един нов консенсусен, надпартиен модел за здравеопазване, който да промени изцяло концепцията за системата.

А сега сме свидетели на едно предложение, което цели само да се наливат средства в една каца без дъно, от която тези средства само изчезват. Това не е сериозно и затова трябва да се носи отговорност, каза в заключение депутатът от БСП проф. Георги Михайлов.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34