Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сега е времето да решим дали да се ваксинираме против грип

| обновено на 08.10.18 в 12:03

"Сингапур", братовчед на вече познатия "Хонконг", "Колорадо",  "Мичиган", "Пукет"... това се имената на грипните щамове, които ще циркулират тази зима.  Според директора на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев октомври е месецът, в който трябва да се направи противогрипната ваксина.

У нас се ваксинират не повече от 3% от населението. Трябва да знаем, че ваксината не предпазва 100% от грип, но драстично намаляват тежките усложнения, ако е поставена.

Логиката, че ваксина не е необходима, а вместо това е по- добре да се засилва имунната система не е лишена от правота, но и тя е продукт на политиката на индустрията - едната част разчита да купуваме лекарства, другата - хранителна добавка.

Проф. Кантарджиев препоръча консултация с личния лекар поставянето на противогрипна ваксина. Сред рисковите групи са възрастните хора, над 65 години. За съжаление, отбеляза професорът, ние сме единствената страна в света, която няма политика за безплатно ваксиниране за тях и за други рискови групи от хронично болни хора.

Неговата прогноза е, че първите грипни вируси у нас ще "тръгнат". 

Препоръките - да се избягват болни, да се мият ръцете с мокри кърпички, да се предпазва и носа, при близост на кашлящи хора,  и повече разходки на чист въздух.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10