Специализираният наказателен съд разпореди постоянно задържане под стража на четиримата фалшификатори от разкритата нелегалната печатница за пари в хотел в Слънчев бряг.
Основното обвинение към тях е за организирана престъпна група за производство и разпространение на неистински банкноти - евро и долари.
Това са пловдивчаните Иван Тодоров по прякор Борчето, Петър Манев, Димитър Ангелов и украинецът Александър Крихтин, собственик на хотел "Кантилена", в подземието на който бе разположена тайната печатница.
На част от тях предстои да се повдигнат още обвинения - за изготвяне на фалшиви лични документи и съхранение на наркотици с цел разпространение. Хванатите пловдивчани са известни като едни от най-добрите фалшификатори на пари и документи.
Всички те бяха заловени на 20 октомври морския курорт при съвместна операция на ГДБОП и Специализираната прокуратура и криминалисти от Пловдив и Бургас. Двама от тях са арестувани в процес на изготвянето на фалшиви банкноти с най-модерна техника. Други двама бяха задържани в Пловдив. Жилището на единия от тях се оказва превърнато в депо за съхранение на готова „продукция“.
В него са открити и иззети готови фалшиви банкноти с номинал 100 евро за 2 милиона 170 хиляди евро, както и с номинал 50 щатски долара на стойност 100 хиляди долара.
Във въпросното жилище са намерени хологламни стикери за банкноти и за български документи за самоличност, както и машини за поставянето им. Иззети са челни страници за български паспорти, както и 3,5 килограма зелена листна маса, реагираща на канабис.
При извършените претърсвания в нелегалната печатница, освен техниката и консумативите за производство на фалшива валута, са намерени и иззети листа с двустранно и едностранно отпечатани банкноти с номинал 500 евро и 50 евро, както и с номинал 50 щатски долара.
Общата стойност на изработваните неистински банкноти е 10 милиона евро и 1 милион и 600 хиляди долара.
Събраните доказателства сочат, че групата е организирана в началото на тази година, когато е започнало оборудването на нелегалната печатница с техника и материали, посочват от Спецпрокуратурата.
Според експерти от Европол и Сикрет сървис, които съдействат на българските разследващи, фалшивите банкноти са с изключително високо качество. По опертивни данни, групата е опитала да ги пласира на черния пазар през септември.
Те са предлагани на цена 6% от номиналната стойност на евровите банкноти и 20% на доларовите. На четиримата обвинени за участие в групата бе наложено прокурорско задържане до 72 часа.
Крадецът е арестуван за три престъпления, извършени за месец - от 09 януари до 12 февруари. Той е задигтнал две дамски чанти, оставени за кратко без надзор в отключени коли в района на ул. „Иван Вазов“ в Пловдив. Откраднал е и сак с екип за боен спорт, като е взломил още една кола. Мъжът е заловен и е направил самопризнания, като щетите, които е нанесъл..
Сделка с прокуратурата осигури леки условни присъди за тримата обвинени за търговия с радиоактивния изотоп "америций". Пловдивският Окръжен съд одобри споразумението между тях, което включва признаване на вина срещу условни наказания. Така по две години и 10 месеца лишаване от свобода, отложено с петгодишен изпитателен срок получиха..
Няма опасност от замърсяване на въздуха след големия, но краткотрайно бушувал пожар в крайната северна част на Пловдив, който избухна към 10 часа. Тогава пламна покривна сграда от новостроящия се жилищен комплекс „Магнолия Форест“ край бул. „България“, близо до магазин „Практис“. Той обаче сериозно..
Двама румънски полицаи се включват от днес в съвместни патрули с българските си колеги в курорта Пампорово. Съвместните наряди ще следят за реда и сигурността в курорта до 19 март, съгласно двустранно споразумение между министерствата на вътрешните работи на България и Румъния. Международното полицейско сътрудничество в курортите се утвърди..
Екоинспекцията санкционира металообработващо предприятие в Южната промишлена зона на Пловдив заради замърсяване на въздуха и река Марица. Глобата ще бъде в размер до 10 000 лева. Издадени са и предписания, чието изпълнение ще бъде проследено от Регионалната инспекция по околна сред и водите. Санкционираното предприятие извършва дейност от 2022 г...