Срещу втората година платено майчинство се обяви АИКБ. Според работодателите обезщетението през втората година на майчинството е ниско платено – 380 лева на месец, а освен това дългият престой на майките вкъщи води до загуба на трудови навици и бърза адаптация на работното място. Позицията на бизнеса е, че по- бързото завръщане на майките на работа ще компенсира отчасти дефицита на работна сила на пазара на труда.
В богатите скандинавски страни, които се славят с щедрата си социална политика, то е далеч по- късо. В Швеция е 14 седмици, 14 седмици е в Германия, Гърция - 17 седмици и Румъния - 18 , Финландия - 17 седмици.
В 410-те дни отпуск за бременност и майчинство българката получава 90 процента от средно дневното брутно възнаграждение, което е вземала през последните 24 месеца. В Скандинавие е 70 на сто, а в други страни най- високият процент на обезщетение е до 80 процента, а има и други страни – до 50 процента. В САЩ се полагат 12 седмици отпуск като не е гарантирано обезщетяване на майките, докато са в майчинство.
Според Добрин Иванов това дълго майчинство и обезщетението от 380 лева води до некачествено отглеждане на детето и добра издръжка на семейството. Държавата, по думите му, трябва да насърчи майките да се връщат на работа по- бързо и в същото време да помогне с отглеждането на деца чрез осигуряване на повече ясли и детски градини.
Възможно е тази услуга да бъде безплатна, но е задължително да бъде качествена. Възможно е също да се осигури гъвкаво работно време за работещите майки, в същото време трябва да се поощри раждаемостта чрез даване на безлихвени кредити на семейства за покупка на жилища. Държавата е длъжна да осигури стимули за майките, младите семейства като така се бори и с ниската раждаемост.
От бизнеса посочват още, че взетите от държавата решения за по- дълго и платено майчинство не са довели до ръст на раждаемостта у нас. Според цитираната от АИКБ статистика от 2009 година досега ражданията намаляват всяка година между 3 и 6 процента на година.
Това споделиха анкетираните млади жени в Пловдив. Според повечето пловдивски майки в града няма достъчно места в яслите, трудно се намира и детска градина след това. В България няма възможност майките да работят почасово или децата им да посещават детски заведения почасово. Не са осигурени възможности от държавата и общините, майките да се върнат на работа и в същото време децата им да бъдат добре обгрижини.
Предлаганите мреки ще задълбочат демографската криза, а няма да стимулират младите семейства да имат повече деца, категорични са майките.
Те не са съгласни и с идеята платеният отпуск да не се признава за трудов стаж. Категорично не приемат и тезата, че двете години майчинство водидо загуба на трудовите им навици и прави трудна адаптацията им на работното място.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..