Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови здравни правила могат да ликвидират болницата в Раковски

Мащабни промени се готвят за следващата година в здравната система.

Промени, които се прокарват през преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета на НЗОК.Те вече са приети на първо четене от парламентарните комисии по бюджет и финанси и по здравеопазване, а срещу част от тях реагираха от БЛС. От съсловната организация се обявяват срещу рестрикциите в болниците, а също настояват и да отпадне изискването на болниците да се плащат само дейности, които са извършени от лекар на постоянен трудов договор в съответното лечебно заведение.

Не мога да приема тези промени. За нас ще бъде много трудно, защото лекарите в болницата в Раковски на 95 % работят на две работни места. Ако изискването „Един лекар – една болница“ стане факт - болницата трябва да съкрати някои от звената си или извънболничната помощ /където работят лекари от болницата/ ще бъдат обезкостена. Сега по-голямата част от лекарите идват от Пловдив, коментира доктор Иван Томбашки.

Риск от закриване на лечебни заведения

Има реален риск болницата в Раковски да бъде затворена, тъй като всеки лекар ще предпочете място, където му е най-изгодно, най-добре. Това означава, че някои от болничните лекари могат да не останат в болницата и да се закрият отделения, а не е изключено и цялата болница, обясни още доктор Томбашки.

На ръба на оцеляването

Болницата в Раковски няма задължения. Доктор Томбашки подчерта, че е напълно възможно лечебното заведение да започне да трупа дългове от 1 януари 2019 година, когато ще се увеличи минималната работна заплата на 560 лева.

Ако лимитите от касата не се повишат поне с 20%, тогава е напълно възможно да започнем да трупаме дългове. Защото към момента фонд „Работна заплата” в болницата възлиза на 77 % от приходите от клинични пътеки. Вдигайки този фонд – няма да ни остават пари за останалите неща - за лекарства, за поддръжка на апаратура и за консумативи, обясни доктор Иван Томбашки.

За сметка на пациентите

Директорът на болницата в Раковски подчерта, че лимитите са изцяло в ущърб на пациентите.

През зимата има много повече болни. Когато имаме лимит, ние сме принудени да връщаме или да плануваме пациенти, а те при нас са почти винаги спешни, което доста затруднява работата, твърди доктор Томбашки.

Цялото интервю с доктор Иван Томбашки можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Стоев

Веригите трябва да въведат двойния етикет - в лева и евро

Хората най-много се притесняват за това, дали ще се запази същия курс на еврото. Всички питат едно и също: някой готви ли ни някакъв капан с валутния курс и никой не вярва на правителството, на държавата и дори на президента. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив икономистът Георги Стоев. Според него хората се опасяват, че някой ще..

публикувано на 12.05.25 в 11:09
Иво Инджов

Референдумът ще доведе до консолидация на популистите

На банкнотите евро още от 2013 година има надписи на кирилица. В очакване на доклада през юни, и 12 години по-късно в България е пак актуална темата за референдум - дали искаме, или не да плащаме с единната европейска валута от 1 януари 2026 година.  Политическите нюанси на това решение на президента Румен Радев коментираме с доц. Иво Инджов ,..

публикувано на 12.05.25 в 10:10

Нужни са по-строги наказания за насилието над животни

Министър-председателят Росен Желязков ще открие кръгла маса на тема: "Заедно срещу жестокостта! Нови заплахи и ефективни решения в защита на животните". Организатор е евродепутатът от ЕНП Емил Радев .  За новите предизвикателства пред ЕС по темата и за инициативите на законодателно ниво,  научаваме от разговора със заместник-председателя на..

публикувано на 12.05.25 в 09:41

Хуманитарната гимназия в Пловдив е храм на знанието и хуманизма

Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив е първото в света училище, което носи името на светите братя равноапостоли и духовни учители на целия християнски свят. В това училище през 1851 година се заражда най – българският празник – Денят на братята Кирил и Методий.  От пловдивското училище тръгват науката и просвещението на..

публикувано на 12.05.25 в 08:36

Три дни пивки вина и гурме изкушения в Стария Пловдив

От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти.  Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..

публикувано на 09.05.25 в 17:34