Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови здравни правила могат да ликвидират болницата в Раковски

Мащабни промени се готвят за следващата година в здравната система.

Промени, които се прокарват през преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета на НЗОК.Те вече са приети на първо четене от парламентарните комисии по бюджет и финанси и по здравеопазване, а срещу част от тях реагираха от БЛС. От съсловната организация се обявяват срещу рестрикциите в болниците, а също настояват и да отпадне изискването на болниците да се плащат само дейности, които са извършени от лекар на постоянен трудов договор в съответното лечебно заведение.

Не мога да приема тези промени. За нас ще бъде много трудно, защото лекарите в болницата в Раковски на 95 % работят на две работни места. Ако изискването „Един лекар – една болница“ стане факт - болницата трябва да съкрати някои от звената си или извънболничната помощ /където работят лекари от болницата/ ще бъдат обезкостена. Сега по-голямата част от лекарите идват от Пловдив, коментира доктор Иван Томбашки.

Риск от закриване на лечебни заведения

Има реален риск болницата в Раковски да бъде затворена, тъй като всеки лекар ще предпочете място, където му е най-изгодно, най-добре. Това означава, че някои от болничните лекари могат да не останат в болницата и да се закрият отделения, а не е изключено и цялата болница, обясни още доктор Томбашки.

На ръба на оцеляването

Болницата в Раковски няма задължения. Доктор Томбашки подчерта, че е напълно възможно лечебното заведение да започне да трупа дългове от 1 януари 2019 година, когато ще се увеличи минималната работна заплата на 560 лева.

Ако лимитите от касата не се повишат поне с 20%, тогава е напълно възможно да започнем да трупаме дългове. Защото към момента фонд „Работна заплата” в болницата възлиза на 77 % от приходите от клинични пътеки. Вдигайки този фонд – няма да ни остават пари за останалите неща - за лекарства, за поддръжка на апаратура и за консумативи, обясни доктор Иван Томбашки.

За сметка на пациентите

Директорът на болницата в Раковски подчерта, че лимитите са изцяло в ущърб на пациентите.

През зимата има много повече болни. Когато имаме лимит, ние сме принудени да връщаме или да плануваме пациенти, а те при нас са почти винаги спешни, което доста затруднява работата, твърди доктор Томбашки.

Цялото интервю с доктор Иван Томбашки можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54