„Български народни приказки“ и „Под игото“ на Иван Вазов са най-четените български книги от учениците в Пловдив.
На церемония в библиотека „Иван Вазов“ бяха обявени десетте най-четени книги между 400 български заглавия.
За тях са гласували над 4 хиляди ученици от 34 училища. Инициативата е по повод Деня на народните будители.
Учениците от 1 до 4 клас са определили първо място за „Български народни приказки“, следвани от „Патиланци“ от Ран Босилек и „Мили, бате!..Писма на един дакел". Следват:
4. „Ян Бибиян“ на Елин Пелин
5. „Пет приказки“ на Валери Петров
6 „Ние врабчетата“ на Йордан Радичков
7. „Зайченцето Бяло“ на Леда Милева
8. „Приказки“ на Елин Пелин
9. „Приказки“ на Ран Босилек“
10. „Тошко Африкански“ на Ангел Каралийчев
В по- горните възрастови групи - V-VII и VIII-XII клас - най- много ученици са обявили за най - четена книга "Под игото" от Иван Вазов.
Във възрастовата група до VII клас класацията от второто място нататък е следната:
2. „Ян Бибиян“ на Елин Пелин
3. „Патиланци“, Ран Босилек
4. „Бай Ганьо“ Алеко Константинов
5. Български народни приказки
6. „Хитър Петър“ Сава Попов
7. „Немили-недраги“, Иван Вазов
8. „До Чикаго и назад“, Алеко Константинов
9. „Измамен“ Станислав Койчев – Стан
10. „Невидим“, Станислав Койчев – Стан
Във възрастовата група до XII клас класацията продължава така:
2. „Бай Ганьо“ Алеко Константинов
3. „Немили-недраги“, Иван Вазов
4. „Тютюн“, Димитър Димов
5. „Стихотворения“, Христо Ботев
6. „До Чикаго и назад“, Алеко Константинов
7. „Железният светилник“, Димитър Талев
8. „Крадецът на праскови“, Емилиян Станев
9. „За кого се сещаш, когато се сещаш за някого“, Константин Трендафилов
10. „Затвори сърце“, Константин Трендафилов
11. „Разкази“, Йордан Йовков.
В кампанията участваха общо 4697 деца и младежи от 34 училища и 10 читалища. Те имаха възможност да гласуват както електронно, така и на хартиени бланки, които пускаха в специални урни в училищните и читалищните библиотеки.
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..