Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почтенността и достойнството са огромните дефицити на държавата

 Малко е необичайно моето мнение, че депресията ни обича, но ще обясня така – когато има проблем пристигат приятелите и започват да ни дават съветите. Едни от тях казват „Погледни проблема в очите, хвани го за рогата и го реши веднъж завинаги.”, а други приятели казват „Моля те, не обръщай внимание, сложи го в едно чекмедже и го заключи, то само ще отмине.” Депресията е от втория вид приятел. 

И едните, и другите те съветват с обич, депресията го прави по следния начин – тя идва и ти казва: „Ето ме, тук съм, сега вече имаш основание да не правиш нищо. Освобождаваме те от всякакви усилия – ти си в депресия и това ти дава право да лежиш, да плачеш, да мрънкаш, да се оплакваш, но не и да предприемаш усилия за решаване на проблема.” Това е нейната криворазбрана обич към нас. Това заяви пред Радио Пловдив журналистът и автор на новата книга "Депресията ме обича" Веселина Седларска. 

Няма да споменавам жанра, защото тук е такава смесица от жанрове, не съм се старала да влизам в рамките на никакъв литературен жанр, просто си представих, че седя с всеки един от читателите на една маса и си говорим, казвам – виж, такова е  положението, и при мен е така – цял живот беше така, но се справях някак. Трябва да можем да се справяме. Това е просто един приятелски разговор с всеки, който отвори книгата. Има много, много случки от моята професия, защото вие знаете, нашата професия ни среща с всякакви хора, попадаме във всякакви ситуации, имаме много поводи и за щастие, и за депресия, някои от тях остават наистина за много дълго време в нас, така се онова, което съм разбрала за депресията в личните си взаимоотношения с нея, ние с депресията се спогаждаме вече цял живот по някакъв начин съм опитвала да разказвам през случки, не само скучна теория, защото аман от теории, животът не е теории, той е друго, той е сюжет.

„Писател назаем” е една инициатива на блога „Аз чета”, в който участвам като доброволка – училищата могат да си поръчват писатели назаем, които отиват в класовете, говорят с децата. Това е прекрасна инициатива. Страхотни са разговорите с децата – те са по-умни и по-добри отколкото ние ги мислим, може би и по-добри отколкото ние бяхме. Аз съм вече на много години и колкото повече годините растат толкова по-голям става мащабът, в който човек започва да се притеснява, защото разбира, че малките неща минават и заминават, но големите са много важни, понякога те се случват толкова бавно и толкова невидимо, че когато станат се чудим как стана така. 

Най-голямото ми притеснение е затова, че проблемите в света стават глобални, усилията на държавите стават все по-национални. Според мене това противоречие между глобалните проблеми, които застрашават хората, планетата и това желание всяка държава да бъде сама по себе си много национална и много велика самостоятелно, ще има много тежък сблъсък за хората.

 На мене, лично на мене най-много ми липсва в нашето време  доблест, достойнство, имам огромен глад за някаква достойна постъпка и я търся в книгите и във филмите, защото като се огледам в живота наоколо, особено в този живот, който виждаме по телевизорите, няма такова нещо. Като че ли забравихме, че най-важното накрая остава колко почтен си бил с другите и със себе си, най-вече със себе си.

За исканите оставки на депутатите – много е сложно, защото не знам подробностите по отделните случаи, но по принцип смятам, че това трябва веднага да бъде подавано, защото те не са нищо повече от мен, от вас и от всеки наш слушател. Не бива парламентът да бъде застраховка, която те имат, а ние нямаме. Мисля си, че трябва да имат имунитет само в ролята си на народни представители, а не и за други дейности, които са вършили, но в същото време доверието в България е толкова много нарушено, така вече не вярваме на всичко, което се случва, че веднага подозираме, че зад това има клопка. Как да имаме доверие? Това е най-тежкият проблем в момента в България, каквото и да се случи никой не е сигурен , че то наистина е такова или онакова. 

Интервюто с Веселина Седларска - от звуковия файл: 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54