Протестите на кметовете на малки населени места бяха прекратени след среща с премиера Бойко Борисов.. Управляващите са категорични, че с промени в Закона за местното самоуправление проблемите ще бъдат решени от началото на 2019 г. Управниците на малки населени места настояват всяко кметство да има гарантиран бюджет, а със закон държавата да задължи кметовете на общини да превеждат в пълен размер средствата.
След срещата кметът на Калофер Румен Стоянов - председател на националното сдружение на кметовете на кметства коментира: "Постигнахме добър резултат. Всяко населено място сега вече ще си има бюджетна рамка. Кметът на общината, както ние искахме, ще бъде длъжен да изпълнява".
Пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов подчерта, че е скептичен за резултатите от решението, което е политическо.
От 25 малки кметове и 1 кметски наместник в Общината никой не е участвал в протестите, с изключение на кмета на Сопот. Отговорността на кметовете на общини и кметства е несъизмеримо по-голяма, защото те имат отговорността на събират общинския бюджет и да го разпределят.
Бюджетите се формират от данъчните постъпления, чиято събираемост в различните населени места е различна. Според ЗМСМА бюджетът на общината се приема от ОбС и на всяко тримесечие кметът на голямата община прави отчет за разходването на средствата. Така Кабаиванов аргументира тезата си, че и в момента кметовете на малките населени места имат самостоятелни бюджети.
Предстои да видим какви ще бъдат законодателните промени след тази среща, но бюджетът трябва да бъде ръководен така, че да бъде изпълнена първо приходната част, за да има и и възможност за харчене на разходната.
Децентрализацията трябва да върви с ускорени темпове, но това трябва да става от централната към общинската власт и от общинската – към кметствата, подчерта още д-р Кабаиванов.
Кабаиванов не е против решението да има контрол върху кметове на по-големите общини затова, как разпределят финансирането за по-малките, но подчерта, че това и сега съществува.
Чуйте цялото интервю от звуковия файл:
„ Знаете, че използвахме Изкуствения интелект, който да направи обективни анализи на изборния процес и бяха открити доста нарушения – надписвания на бюлетини, неработещи видеоустройства. Като цяло имаме много забележки по начина, по който бяха проведени последните избори и следващите избори, ако бъдат проведени по същия начин, няма да..
ГЕРБ в момента са на власт. Правителството на Главчев е кабинет на ГЕРБ и Пеевски, така че те не са притиснати да съставят кабинет. Това коментира журналистът Петко Георгиев след като стана ясно, че номинираният за премиер Росен Желязков е неприемлива фигура за ДБ. „За ГЕРБ играта е по-скоро игра на време - не само за печелене на време за..
Втори мобилен оператор повиши едностранно месечните такси за своите абонати. Още в края на миналата година един от мобилните оператори направи тази стъпка, като уведоми своите абонати, че ще получат подобрения в услугите, но ще има и увеличение на сметките. Преди ден още един от мобилните оператори също вдигна цените. Казусът с непоисканите..
Грипната епидемия в Пловдив се очаква в края на месец януари. Засега повечето случаи на заболели са от Covid-19, а не толкова от грип. Тенденцията за увеличение на случаите на бактериални пневмонии и респираторен синцитиален вирус, която наблюдаваме от месец октомври, продължава. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив..
"Прекъсването на преговорите за съставяне на правителство, според мен е по-скоро опит за вдигане на мизата, но доста нескопосан и груб", коментира политологът Любомир Стефанов. Според него прекратяването на преговорите заради спор за фигурата на потенциалния премиер изглежда пресилено, колкото и темата да е важна. "Ако си готов да бламираш всичко..