Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малките кметове и сега имат самостоятелни бюджети

Протестите на кметовете на малки населени места бяха прекратени след среща с премиера Бойко Борисов.. Управляващите са категорични, че с промени в Закона за местното самоуправление проблемите ще бъдат решени от началото на 2019 г. Управниците на малки населени места настояват всяко кметство да има гарантиран бюджет, а със закон държавата да задължи кметовете на общини да превеждат в пълен размер средствата. 

След срещата кметът на Калофер Румен Стоянов - председател на националното сдружение на кметовете на кметства коментира: "Постигнахме добър резултат. Всяко населено място сега вече ще си има бюджетна рамка. Кметът на общината, както ние искахме, ще бъде длъжен да изпълнява". 

Пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов подчерта, че е скептичен за резултатите от решението, което е политическо. 

 От 25 малки кметове и 1 кметски наместник в Общината никой не е участвал в протестите, с изключение на кмета на Сопот. Отговорността на кметовете на общини и кметства е несъизмеримо по-голяма, защото те имат отговорността на събират общинския бюджет и да го разпределят.

Бюджетите се формират от данъчните постъпления, чиято събираемост в различните населени места е различна. Според ЗМСМА бюджетът на общината се приема от ОбС и на всяко тримесечие кметът на голямата община прави отчет за разходването на средствата. Така Кабаиванов аргументира тезата си, че и в момента кметовете на малките населени места имат самостоятелни бюджети.

Предстои да видим какви ще бъдат законодателните промени след тази среща, но бюджетът трябва да бъде ръководен така, че да бъде изпълнена първо приходната част, за да има и и възможност за харчене на разходната.

Децентрализацията трябва да върви с ускорени темпове, но това трябва да става  от централната към общинската власт и от общинската – към кметствата, подчерта още д-р Кабаиванов.

Кабаиванов не е против решението да има контрол върху кметове на по-големите общини затова, как разпределят финансирането за по-малките, но подчерта, че това и сега съществува. 


Чуйте цялото интервю от звуковия файл:  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09

ГЕРБ няма да подкрепи пределна надценка на храните

Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..

обновено на 10.02.25 в 10:05

За първи път в България оперираха хранопровод с робот

В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с  д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела.  За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..

публикувано на 10.02.25 в 09:53

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06