Над 200 участници се включват в четвъртата инициатива на „Световен образователен форум България“ за иновациите в класната стая.
Заместник-министърът на образованието и науката Деница Сачева ще открие форума, на който ще участват представители на министерството, на РУО и общини, на образователни институции от 50 населени места в България.
Те ще споделят опит как иновациите в класната стая оказват влияние на качеството на обучение, как облачните технологии и електронни платформи променят средата и мотивацията на учениците. В майсторския клас се включват над 220 директори и педагогически специалисти от детски градини и училища в цялата страна.
Ключов лектор на програмата е Тон Дайф – президент на Световен образователен форум и експрезидент на Европейската асоциация на училищни директори. Той ще сподели добри практики от Холандия.
Визията как да бъдат подкрепени децата в риск ще бъде представена от Държавната агенция за закрила на детето, необходимостта от иновации и промяна на обкръжаващата среда ще дискутират Асен Александров – директор на 51 СУ в София и зам.-председател на комисията по иновации към МОН, както и арх.Петкана Бакалова – зам.-председател на УС на Камарата на архитектите.
Водещ лектор ще е членът на борда на Националната асоциация на училищните лидери в Белгия Риа Верлинде. Тя е представител на своята страна в Европейската асоциация на училищни директори и ще презентира белгийския опит по отношение на иновациите.
Панелисти тук са зам.-кметът по образование и иновации на Община Пловдив Стефан Стоянов, проф. Галин Цоков – директор на Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти при ПУ “Паисий Хилендарски”, и Антон Бъчваров от „Уча се”.
Целта на този форум е да откриваме нови идеи и вдъхновение - за да променяме образователната среда, да бъдат училищата по-приветливи, а децата по-спокойни и щастливи, това заяви в интервю за Радио Пловдив Мария Гайдарова, организатор на „Световен образователен форум България“.
Тя подчерта, че е необходимо да се игради професионална общност от лидери, новатори и ментори, които да осъществят реорганизацията на процесите на обучение.
Тази промени на процесите на обучение вървят в няколко посоки – по отношение на средата на образование, на методите на преподаване и въвеждане на информационните технологии. И очакваме да чуем ключовите послания на водещи експерти от различни европейски страни, коментира Мария Гайдарова.
Цялото интервю с Мария Гайдарова можете да чуете в звуковия файл.
В Пловдивския Районен съд ще се проведе заседание по искането на Георги Георгиев, подсъдим за малтретирането на Дебора Михайлова, за пускането му под по-лека мярка за неотклонение. Това е четвърто такова искане, след като миналия декември Пловдивският окръжен съд за пореден път отмени освобождаването на Георги от задържане под стража в парична..
Днес отбелязваме Международния ден за безопасен интернет. Целта на инициативата е да повиши сигурността и отговорността при употребата на новите технологии и особено сред децата и младежите. Само за последните 6 години възрастта, на която най-много български деца влизат за първи път в интернет, е спаднала с 3 години – от 9 на 6 години. Едва 50 на сто..
Без загинали по пътищата в Пловдив и областта е преминала изтеклата седмица от 4 до 9 февруари, отчетоха от сектор „Пътна полиция“ към областната дирекция на МВР. Все пак през това време са станали 42 катастрофи с четирима ранени, което също се отчита като положителен факт, посочи инспектор Стоян Войводов от това полицейско формирование. Също..
Днешната сутрин е най-студената от началото на зимата в Смолянско, съобщиха от Метеорологичната станция на връх Рожен. Минус 15 градуса е измерената температура в Чепеларе, а на върха температурата е паднала през нощта до минус 11 градуса. Всяка зима има мразовит период, който е между седмица и десет дни, коментира дежурният в метеорологичната станция..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров заяви, че промяната на ПУП-а на кв. "Филипово", в който се предвижда изграждането на мегажилищен комплекс е по искане на инвеститора и администрацията не може да откаже внасянето му. Димитров обвърза изграждането му с проекта за довършването на булевард "Северен", който ще стигне до новия комплекс. В..