Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестите стават по- чести, по- масови и по- продължителни

Разговор за протестите и властта с доц. Маргарита Бакрачева, психолог от Института за изучаване на населението и човека към БАН 

По данни на МВР около 3 500 души са протестирали в неделя в цялата страна, а за реда са следили близо 2 000 полицаи. 

Според психолога винаги има място за манипулации, цифрите винаги могат да бъдат намалени или преувеличени в зависимост от начина на представяне и интерпретации. Факт е обаче, че протестите стават по- чести, по- продължителни и по- многобройни.

Според нея две са основните причини хората да излязат на улицата - нарушени справедливост или права от една страна, а от друга - надежда за промяна.  Много е тъжно, когато млади хора твърдят, че какво и да се предприеме, то няма да доведе до крайни промени. Няма магическа пръчка, която да върне изгубеното доверие, което личи и в ниската избирателна активност. За да се възстанови доверието в институциите трябва да се каже какво и в какъв срок може да бъде направено. 

Доц. Бакрачева смята, че за легитимността на един протест не може да се съди само по неговата масовост. Важен елемент са исканията, които се поставят. 

Трябва да се въоръжим с търпение, да следваме стъпки, които са реалистични и да не ни води само емоцията. Трябва да бъдем реалистични в исканията си,  да ги отстояваме и да имаме план за действия. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57