Със сигурност основният въпрос пред управлението е как коалицията Обединени патриоти ще продължи да съществува, и да изработва, а след това да отстоява в публичното пространство една обща позиция. И това е наистина въпрос с повишена трудност не само, заради сегашните сътресения в кабинета, но и по принцип, заради цялостната архитектура на коалиционните роли, защото е ясно, че ако Валери Симеонов се върне в Парламента, където всъщност поведението, което имаше като вицепремиер, е по-подходящо за поведение на депутат. Това коментира политическият анализатор Румяна Коларова.
Така че там той ще може да се придържа към това по-радикално говорене, ще може да има по-критични позиции за публични прояви, било то на граждански организации или на политици. Но в момента, в който той се върне в Парламента, очевидно сблъсъкът, конфликтът, напрежението между него и Волен Сидеров ще ескалира, така че това единият проблем. А сега може да се каже, че Волен Сидеров се опитва някак си себе си да подсигури, търсейки да върне обратно в Парламента и Красимир Каракачанов, който добре знаем, че балансира, а и в някаква степен успокоява техните отношения с Валери Симеонов, но реално погледнато, това е доста неадекватно предложение.
Защото от самото начало архитектурата на присъствието на Обединените патриоти в изпълнителната власт беше такава - партийните лидери да стоят в Парламента, което много често се случва в европейските коалиционни кабинети, щеше да бъде окей.
Но аз прогнозирам, че всъщност оттук нататък Валери Симеонов е свободен да поиска да стане евродепутат и да се кандидатира за тези избори. И това вече е много по-сериозна заплаха за Волен Сидеров от заплахата, която той виждаше във ВМРО.
Ситуацията става наистина доста по-сложна за Обединените патриоти. Интересно ми е как тя ще се развие. Разбира се, най-важният в момента въпрос, на който чакаме отговор, е какво ще реши Валери Симеонов за квотата за представителството на неговата партия в кабинета, защото е пределно ясно, че НФСБ трябва да има своето представителство в изпълнителната власт.
Всъщност, стабилните европейски демокрации не са двупартийни, те са двублокови. Има по една голяма партия вляво и вдясно, която формира своите коалиции. Разбира се, съществуват и други модели, които явно България едва ли ще формира широка коалиция, макар че бяха правени опити за това двукратно. От моя гледна точка този двублоков модел си съществува. Въпросът е как и доколко БСП може да засили тежестта на левия блок евентуално, първо, на европейските избори и, второ - на местните избори. Напълно убедена съм, че нито на европейските, нито на местните избори БСП ще има шанс да засили своята тежест. Така че неслучайно те говорят и търсят предсрочни избори, защото единствено само на националните има някакъв по-голям шанс да се обърне баланса между ляво и дясно.
Убедена съм, че нито на европейски, нито на местни избори това може да стане. Защото вижте, Корнелия Нинова в момента води партията си към един радикален евроскетицизъм. Аз следя с внимание, убедена съм, че както се казва вътре в партията има напрежение и то ще избухне в момента, в който да кажем се регистрира електорален неуспех на този проект. Но, разбира се, и тук залогът е изключително голям, ако на европейските избори Нинова успее да регистрира по-голям резултат, тогава със сигурност вътрешнопартийните й опоненти ще трябва да отстъпят. Ударът срещу патриотите е в тази посока. БСП търси за себе си пространство в евроскептичната ниша, където патриотите имат своята позиция, както и партия „Воля”, така че за мен ще бъде много интересно да наблюдавам предизборната кампания за тези европейски избори, защото изходът от тях няма да е важен за Европейския парламент, той ще има вътрешнополитическо значение.
Цялото интервю - от звуковия файл:
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..