Наскоро излезе от печат „Публични комуникации в изкуството“ - най-новата книга на професора по комуникации в АМТИИ Любомир Караджов. Текстът вече се радва на одобрението на специалисти и артмениджъри, което потвърждава качеството на утвърдилата се в пловдивската академия школа по PR и реклама в сферата на изкуството.
Изданието разглежда развитието на връзките с обществеността в исторически план и акцентира върху спецификите на изкуството като среда за PR. Анализира превъплъщенията на тази мениджърска комуникация в различни професионални сфери и интерпретира особеностите на „гравитацията между PR-а и PR-а в изкуството“. Авторът увлекателно поднася на читателите изследването си по темата „Изкуство или наука са PR-ът и PR-ът в изкуството“, както и какви са проявленията на изкуството като субект и обект на комуникациите.
Проф. Караджов не отминава и малко коментирания до момента въпрос за отношението „PR, публичност, лобизъм и медиен лобизъм в изкуството“. Верен на научния стил и на журналистическите си умения, авторът представя популярни примери от публикации в българските медии и предлага коментари към тях.
На аналитичен преглед е подложена и рекламата като мениджърски формирана комуникация, както и връзките между реклама и медийно партньорство. Книгата доказва, че съществува социален ареал, където рекламата е облагодетелствана и това е именно рекламата на факти и събития от света на изкуството. Именно този обществен консенсус, който отчита социалната значимост на художествените факти и необходимостта те да бъдат афиширани по специални преференциални условия, е лакмус за зрелостта на едно общество, счита авторът.
За специалисти и читатели от по-широк кръг представлява интерес и онази част от изследването, където се коментират възможностите на изкуства като литературата, киното или музиката да създават рекламни послания, обвързани със стилистиката на съответния жанр, като по този начин се неутрализира традиционната съпротива на съзнанието спрямо рекламните „заклинания“.
Интерес предизвиква и концепцията за синергията на комуникациите в изкуството. Според автора именно професионалното комбиниране на PRи реклама води до онзи симбиотичен резултат, който надгражда индивидуалните им възможности и може да бъде представен с формулата 2+2=5.
Специалистите вече определиха книгата като един от най-сериозните и перспективни текстове, посветени на публичните комуникации в сферата на изкуството у нас.Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..
Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ . Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа. Ще бъде направена видеовръзка с български..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..