Регионалният исторически музей, Природно-научният музей и Държавната художествена галерия – Пловдив ще получат финансиране по проекта на Министерството на културата „Музеят като образователна среда“.
Финансирането за трите институции е близо 40 000 лева. С тези средства до края на учебната година през юли 2019 те ще разработят програми и материали, подходящи за учениците от съответните класове.
Проектът на Историческия музей „Музей- учител- ученик“ е на стойност 16 хиляди лева, наполовина собствено и държавно финансиране. Директорът Стефан Шивачев обясни, че с тези средства ще се обогатят образователните програми на музея, като амбицията е те да се ползват не само тази, но и в следващи учебни години.
Държавната художествена галерия насочва рабатата си към децата, за да възпита у тях разбиране към към изобразителното изкуство, казва директорът Красимир Линков. Проектът с име „Пътешествие в галерията“ е на стойност малко над 7 000 лева, като от тях около 5000 лева са по проекта на културното министерство.
Природонаучният музей ще реализира проект на стойност 16 500 лева от поискани 23 000 лева. Конкурсната комисия, обаче, е намалила сумата за създаване на интерактивна маса с информация за защитените природни зони в страната, тъй като я смята за неприсъща към основната тема.
С полученото финансиране музеят планира да разработи музеен гид на хартиен и на електронен носител, забавни работни листове за възраст от 4 до 12 години, ще си издаде ръковоство за създаване и поддръжка на сладководен аквариум. За учениците с изявен интерес ще работи и кръжок по биология.
Финансиране по програмата за проекта си "Млад археолог - виртуална реалност" получава и Археологическият музей в Хисар.Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..