Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празници на светлината и надеждата започват в Стария град

Коледната елха светва и в Лапидариума

| обновено на 03.12.18 в 08:05

През бляскавия месец декември и Старият град ще „облече” празнична одежда. На 3 декември, понеделник, Общински институт „Старинен Пловдив” поставя началото на традиционните си празници с мотото „СВЕТЛИНА И НАДЕЖДА”.

Коледното дръвче ще грейне в зоната на Лапидариума в 17:30 ч. на 3 декември, както всяка година с участието на представители на всички етноси. Празничният маратон от събития е с вход СВОБОДЕН и включва изложби, концерти, безплатни работилници за най-малките и много изненади.

Отново на 3 декември на Римски стадион, пловдивчани и гостите на града ще се насладят на концерт с участието на Госпъл хора към Медицински университет - Пловдив, вокалните групи „Йеразанк” и „Сирун”, както и на формация за автентичен фолклор „Куклици”.

Специално внимание е отделено на малчуганите! На 7 декември в Малката базилика от 18 ч. започват „Приказки под лампите”, едно уникално по рода си събитие, което ще внесе духа на Коледа, благодарение на авторските лампи на Николай Табаков и Разказвачът на приказки Константин-Кирил Иванов. Приказките се четат сред семейството и с чаша топла напитка, за която са се погрижили партньорите от Casa Kakau.

Декември е месец на подаръците и изненадите, а да се творят собственоръчно е най-голямата магия, затова ОИ „Старинен Пловдив“ кани в къща Клианти всички малчугани в дните  8, 9, 15 и 16 декември, когато стартират Коледни работилници с начален час 10:00 ч. 

„Каним Ви да споделите с  нас празниците  „СВЕТЛИНА И НАДЕЖДА”! Очакваме ви в празничните дни от декември. Нека да си пожелаем да бъдат светли празниците ни, да бъдат честити дните ни, да се сбъднат всички наши желания! И нека всяко добро дело, с което се захванем, се увенчае с успех!“, каза Йордан Илиев, директор на ОИ „Старинен Пловдив“.

Пълната програма на празниците „СВЕТЛИНА И НАДЕЖДА” 2019  можете да намерите в електронен вид в страницата ОИ „Старинен Пловдив”, а на хартиен носител –  в билетен център пред общината и туристическите информационни центрове

Начало на празниците - 3.12.2018, понеделник

17:00 ч. БАЛАБАНОВА КЪЩА 

Откриване на изложба на Борис Ковачев – рисунка от олово и акварел

17:30 ч. ЛАПИДАРИУМ  Запалване светлините на елхата в Стария град

18:00 ч. РИМСКИ СТАДИОН  Официално начало на Празници на Светлина и Надежда 2019 г. със специалното участие на Госпъл хор към МУ, вокална група „Йеразанк“, група „Сирун“ и ФАФ „Куклици“

Място: МАЛКА БАЗИЛИКА

4.12.2018 г. 18:00 ч. Изложба на авторски лампи от Николай Табаков

7.12.2018г.18:00 ч.  "Приказки под лампите" с участието на Константин - Кирил Иванов  - Разказвачът на Приказки 

12.12.2018 г.  18:00 ч. Среща с всички собственици на лампи от Николай Табаков в Пловдив 

15.12.2018 г.  11:30 ч. Коледен концерт на група "Славена"

Място: КЪЩА КЛИАНТИ

8, 9, 15 и 16.12.2018 г. Бутикова работилница за езици Papagali с Коледни работилнички в Стария град:

•  10:00 до 11:00 - Изработка на Коледна  картичка, учене на песничка и игри с думи;

•  11:00 до 12:00 - Четене на Коледна приказка, забавни игри и работа за сръчни ръчички;

•  12:00 до 13:00 - Изработка на Коледни  играчки, Сурвачки, Подаръчета и др.

12.12.2018 г.17:00 ч. Изложба „Иконопис“ НХГ „Цанко Лавренов“

Място: КЪЩА СТАМБОЛЯН

11.12.2018 г.17:30 ч.Изложба на получилите приз "Рицар на четката" 2018 КАРТИНА ОТ МНОЗИНА

20.12.2018 г.17:30 ч. Изложба „Живопис и скулптура“ - Кунка Бакалова

КУЛТУРЕН ЦЕНТЪР „БЯЛАТА КЪЩА“

01.12.2018 г. 13:00 – 15:30 ч. Пътуваща картичка на надеждата - работилничка за коледни картички


Интервюто с Донка Нарбантова ръководител на отдел Културна политика и информационно обслужване   е в звуковия файл 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Любка Славова представя новата си стихосбирка "Отвързана"

Тази вечер от 18 ч. в кинозалата на Римския стадион поетесата Любка Славова ще представи своята нова стихосбирка „Отвързана“. Книгата носи печата на Университетското издателство. „Отвързана" е манифест на свободния дух – онзи, който не иска да бъде вързан нито с въжета, нито с очаквания. Животът е като въртележка, като скоростно влакче  –..

публикувано на 09.06.25 в 07:49

Творби на Никола Манев в изложба в Пловдив

Посмъртна изложба с картини на световноизвестния художник Никола Манев (1940 – 2018) ще се открие в галерия Марина Францети тази вечер от 18:30 часа.  Експозицията ще бъде открита от художника Матей Матеев.  Ще бъдат показани един от последните останали платна на Никола Манев. Подбраните от Александър Манев творби са фамилна колекция.  Творбите..

публикувано на 09.06.25 в 07:19

Главният редактор на Радио Пловдив Марин Данев в "Срещи"

Радио Пловдив  на 70!!!  Помъдряло, отърсило се от страха и глупостта на дните, знае, убедено е.  Мисията на журналистите е да обърнат всеки човек с лице към истината!   Макар и да е ясно - истината не винаги е вкусна! Гост на "Срещи"- те в събота е  Марин Данев, главен редактор на Радио Пловдив. Слушайте ни, ще бъде интересно!

обновено на 07.06.25 в 09:13

Хисаря е център на Балканския шампионат по фолклор

Град Хисаря ще приеме стотици фолклорни състави от България и чужбина по повод XIII Балкански шампионат по фолклор „Евро фолк – Жива вода 2025“ – едно от най-значимите събития в календара на балканските фолклорни форуми.  Над 2000 участници от 190 колектива ще се включат в пъстра надпревара, която съчетава традиция, творчество и дух на съхранение..

публикувано на 06.06.25 в 05:42

Съединението е най-успешното събитие след Освобождението

В Пловдив се откри национална научна конференция: „ Съединението 1885 г. и неговите личности “.  Директорът на Регионалния исторически музей-Пловдив  Стоян Иванов заяви, че правят това събитие като първа голяма проява през годината, в която отбелязваме 140 години от обявяване на Съединението на Княжество България с Източна Румелия.  "В рамките..

публикувано на 05.06.25 в 14:24