Национално представителните организации на и за хора с увреждания разпространиха отворено писмо до медиите по повод днешния 3 декември - Световен ден на хората с увреждания.
В него те заявяват, че политиката на хората с увреждания трябва да бъде резултат от задълбочен обществен диалог със всички заинтересовани страни и да има комплексен характер.
Тя не трябва да бъде терен за популизъм и необосновани претенции, категорични са членовете на повече от 20 организации на хора с увреждания.
Закон за хората с увреждания не е съвършен, но той е крачка във вярна посока. Превръщането на красиво разписаните му правни норми в реални по-добри условия на живот на хората с увреждания ще бъде продължителен процес. Управляващите българската държава трябва да знаят обаче, че търпението ни не е безгранично.
Ние сме изпълнени със воля и решимост през следващите 1-2 години да предизвикаме съществена промяна в качеството на живот на хората с увреждания. Това трябва да стане не чрез противопоставяне на различни социални групи, а чрез цялостно развитие на обществото и социалните му системи.
За да стартира Закона за лична помощ е необходимо да се осигури достатъчен начален бюджетен ресурс. След апробирането му през периода септември 2019 - юни 2020г., трябва да се вземе окончателно държавническо решение за гарантиране на тази жизнено необходима социална услуга.
Съгласно постигнатите договорености с Министерството на здравеопазването в кратък срок да бъде извършен анализ на реалните резултати от новият модел на медицинска експертиза. В зависимост от констатациите трябва да бъдат нанесени необходимите корекции с цел преодоляване на несъвършенствата му.
Ние ще настояваме след обществен дебат да бъдат приети новите стандарти за медицински изделия, които да гарантират необходимото им качество и поемане на тяхното финансиране от Здравната каса, при въвеждане на строги контролни механизми.
Изразяваме нашата готовност за съществени промени в социалната сфера.
Заявяваме твърдата и стабилна позиция за активно и експертно участие и действия в обществения диалог, но заявяваме, че няма да допуснем отнемане на права и налагане на дискриминационни практики!
По темата в прикачения звуков файл може да чуете интервю с Веска Събева- Председател на Асоциация на родители на деца с епилепсия и член на Националания съвет за интеграция на хората с увреждани якъм МС.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..