Вярваме, че всеки от нас смело понася обитаването в града на тепетата, въпреки замърсяванията. За тях неизбежно чуваме двете крайности. От РИОСВ - "чисто е!", от екоактивистите и загрижените за здравето си - "мръсният въздух ни убива".
Ние ще сложим нова точка към темата, която ескалира тази седмица благодарение и на показателя „Air Quality Index“ на Европейската комисия.
Разговорът е за цифрите в таблиците и отговорността ни да се пазим, водим го с д-р Александър Симидчиев, пулмулог и председател на сдружението "Въздух за здраве".
Александър Симидчиев: Хубаво е, че много хора вече са наясно, че има такъв проблем, т. е. има осъзнаване, че има проблем. Следващата стъпка е да започнем да мислим какво всеки един от нас може да направи по въпроса.
Трябва да ви кажа, че днес и София, и Пловдив са малко по-чисти отколкото бяха вчера. Над Пловдив официалните станции дават около 100 до 130 микрограма на кубичен метър, а за София дава едни малко по-високи нива – с около 20-тина процента по-високи, но като цяло много по-ниски отколкото бяха вчера. В София положението е същото - южната част на София вятърът е поизмел малко мърсотията и само в северната и североизточната част са по-високи концентрациите, но като цяло хубаво е, че гражданите вече имат мнение по въпроса, тъй като въздушното замърсяване доста сериозни здравни последици и както остри, т. е. по време на пикове на замърсяване, както бяха вчера и оня ден, така и хронично, когато замърсяването е макар и с по-ниски нива, но продължително време.
За да ходим с маски, те трябва да са тези, които спират фините прахови частици, а те не се намират толкова лесно на пазара. Хирургичните маски, които най-често се ползват от хората не вършат особена работа за предпазване от фините прахови частици, защото те, първо, не пасват добре около лицето, което значи, че около маската може да се получават дупчици, през които да влиза въздух и, второ, самата маска не е много плътна. Превенцията, която може да бъде ефективна е да седят вкъщи и да имат уред, който да изчиства въздуха вкъщи. Има такива уреди, те лесно се намират по големите магазини. Второто е да не извършват физически упражнения, когато нивата на замърсяване са високи, т. е. да не извършват фитнес или други тежки упражнения, когато са навън и въздухът е мръсен. Това могат да го правят, когато въздуха е чист, защото с всяко физическо натоварване вентилацията, т. е. дишането става по-дълбоко и това експозицията към замърсяването на въздуха много по-голяма.
Децата са особено чувствителна група от населението, защото те има и анатомични, и физиологични особености, например техният бял дроб е по-малък, а въздушните им пътища са по-широки и много по-лесно замърсяването навлиза по-навътре към основната част на дихателната система. И затова е много важно децата да бъдат предпазвани с още по-голямо внимание.
Имам двама пациенти, които са с астма и всеки път, когато има високо замърсяване на въздуха те получават пристъп от иначе добро контролираната си астма, т. а. мога конкретно да кажа, че лично имам двама пациенти, които, когато има замърсяване получават пристъп. Така че замърсяването на въздуха дава и хронични, и остри възпаления, зависи къде му е слабото място на човек. На човек, когато има някакво слабо място, било то сърдечно съдова система, диабет или някакво друго мръсният въздух си търси слабото място и го намира и съответно влошава предходно съществуващи заболявания. А когато нивата са много високи могат да се появят и други заболявания като например Хронична обструктивна белодробна болест, бронхиална астма, дори и някои онкологични заболявания.
Първо, една печка на твърдо горива за един час избълва за един час толкова колкото 18 коли избълват за същия този час, колкото печки имате в града, умножете ги по 18 и това е допълнителният трафик, който все едно, че се генерира от факта, че се гори твърдо гориво.
Разбирам, че част от хората не могат да си сменят начина на отопление, защото те енергийно бедни, но трябва да има фондове, в които да се съберат от цялата наша държава и които да могат да направят няколко неща, едното е, да направят икономически неутрално на избора на вида на отопление, защото аз съм сигурен, че ако хората имаха избор между чисто отопление и мръсно отопление, те щяха да изберат чистото отопление. Държавата трябва да разреши на хората да се отопляват по начин, който не замърсява, т. е. има начини, по които това да бъде направено. Има и други неща, като например да се мият улиците, които намаляват част от фините прахови частици, които се генерират от самия трафик и строежите, които има във всеки един от големите градове. Има, разбира се, и индивидуални неща, което всеки един от нас може да прави – може да не ходим с кола на работа всеки ден, да я използваме само тогава, когато наистина е необходимо, иначе да ползваме градския транспорт, да ходим пеша или на колела. Ясно е, че през зимата това не става, за лятото става, но част от проблема, който аз виждам е, че ние говорим за замърсяването основно през зимния сезон, а замърсяване има целогодишно, включително и през лятото, но през лятото никой не говори за него, а тогава можем да караме колела, може да ходим пеша. Въобще каузата за чист въздух и въздух за нашето здраве трябва да е целогодишна кауза, не епизодична само, когато нещата станат нетърпими през зимата.
Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..
Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..