Кукери, гайдари, хористи и изпълнения на лазерни арфи са включени в програмата за откриването на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 на 12-ти януари.
В грандиозния спектакъл под мотото „Ние сме всички цветове“ се включват предимно български артисти, певци и музиканти.
Самата сцена ще бъде като 30-метрова светлинна скулптура с формата на кула и 350 осветителни тела. Ще се монтира така, че да осигури видимост от 360 градуса. Тежи 200 тона заедно с участниците. Параметрите й са съобразени с всички изисквания за безопасност. Има общо шест нива, от които ще се използват пет. В основата е разширена с два подиума. Кулата има капацитет да побере едновременно 1500 участника. Сложната конструкция е единствена по рода си, а техническото оборудването ще бъде доставено с двайсет ТИР-а от цяла Европа. Очакват се над 60 хиляди рители в публиката.
Реализацията на шоуто е на немската компания „Фейз севън“, която има богат опит с провеждането на мащабни събития. Артистичният й директор и основател Свен Сьорен Байер заяви, че иска да да предостави на зрителите незабравимо преживяване. Спектакълът е разделен на няколко сегмента и съчетава традиционни български изпълнения и модерни съвременни технологии. Репетициите на участниците вече започнаха в новото културно пространство в Тютюневия град.
Теодосий Спасов ще сложи началото на шоуто с послание за връзка между миналото и настояще със своите оригинални композиции за кавал. Ще участват над 200 кукери от целия регион и пловдивските хористи с диригент Диан Чобанов. Ансамбъл „Тракия“ ще се представи с нова хореография в стил съвременен танц. Включват се и гайдари от Българска национална гайдарска асоциация. От Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство ще свирят на лазерни арфи. Ще бъдат ангажирани и 150 деца спортните клубове в града. След основната програма и фойерверките на фона на гласа на Валя Балканска, с електронна музика продължава германският диджей Шилер, който започва европейското си турне от Пловдив.
Предстои да бъдат оповестени местата за буферни паркинги около булевардите „Цар Борис Трети Обединител“ и „Мария Луиза“.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..