Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

105 години - живот с вкус на мед, вяра и любов

Столетникът Александър Николов е доайенът на пчеларите в България. Той кара 105 си година.Живее в Пловдив и споделя дните си с котарака Зоро. Със завиден оптимизъм и любов към живота разказва историята на своя живот.

Роден в град Неготино до Вардар в Македония,  идва с майка си и братята си в България през 1918 година.

Живял е в Карнобат, Бургас, София. Учил и работил през целия си живот. Майстор-сладкар е до 1940 година. След това е бил военен и се пенсионира като подполковник. След това в живота му влиза пчеларството и така цели 50 години.

На 96 години го преотстъпва на съпруга на своята внучка. Той има три деца и 17 внуци и правнуци. Разказва с усмивка за живата си –пъстър, любопитен и интересен. Говори с любов за хобито си. Смята, че пчелите и медът също за допринесли за неговото дълголетие. Дори и пчелната отрова. Всяка сутрин столетникът закусва  мед с ябълка, сиренце и орехова ядка. И след това едно млечно кафе с 3 бисквити. Готвено само на обед. Вечерно време 5-6 хапки тахан халва и една кофичка сутляш.

Казва, че не е боледувал сериозно, хапчета не пие. Никога не е пушил и пил алкохол.Благодарение на режима, който сам си е създал, дълголетникът изкачва без проблем стъпалата до третия етаж на блока си. Всеки ден чете вестник и се среща с приятели.

20 години Александър Николов е председател на пчеларското дружество "Акация" в Пловдив, а утре на 8 декември  отново ще празнуват рожден ден, защото както бай Сашо казва“104 години съм ги оставил на лихва в банката и вече обработват 105-тата си година“ 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50