Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При лоша година и без държавна подкрепа пчеларството загива

Пчеларите излизат на протест с искане за целенасочена държавна политика на държавата в подкрепа на бранша, който тази година пострада от дъждовете през май. Сред исканията им е и по- строг контрол над земеделските производители, които с третирането на растенията също вредят на медопроизводството.

Заместник- председателят на пловдивското дружество акация Любомир Герев, че годината за пчеларите е била много слаба и има региони, например като Ямболския, където дори е нулева,  в последните 9 г. се наблюдава тенденция за намаляване на пчелните семейства с 43 %. Само миналата година те са намалели със 78 %,  основната роля на пчелите е опрашването – от тях зависи нашата храна - над 70 % от храните, които слагаме всеки ден на трапезата си, а по отношение на биоразнообразието този процент е още по-голям.

В Пловдивски регион реколтата също беше по-слаба от други години. Имахме много добра реколта от акация и след Гергьовден, когато започнаха дъждовете  нещата се промениха – не е толкова добра както други години, но за сметка на това баланс винаги има в природата, качеството на продукцията пък аз имам чувството, че е по-високо. За областта количеството мед е намаляло с около 30, дори 40 % и това се дължи не само на дъждовете, а и на някои сортове слънчоглед, които бяха засети, пчелите, които бяха до блоковете не можаха да оползотворят тази паша, не е ясно дали някои бяха хибридни и пчелите не можаха да вземат нектара от тях, ние нямаме още такава информация, но общо взето добивите бяха по-ниски.

Продължават и пръсканията с нерегламентирани препарати от страна на земеделските производители, каза още Герев.

Тук е голяма ролята на Агенцията по храните, която трябва да контролира какви препарати се използват от фермерите и имаме искане да се създаде дирекция по пчеларството към Министерството на земеделието, която да подпомага този сектор, защото той е в много сериозна криза. При нас няма субсидия на пчелно семейство, ние също искаме това да стане. На Запад и Съединените щати пчеларят получава от опрашването на културите, а тук за опрашване не се дават пари изобщо. Има колеги, които сключват индивидуални договори с големи собственици на черешови и други градини, но това са единични случаи. Ние искаме създаване на експертно консултативен съвет за решаване на всички проблеми в пчеларството и заплащането на тази еко системна услуга опрашването да става на регистрирано пчелно семейство.  Това е също едно от нашите искания.

Освен това в България все още няма национална лаборатория акредитирана, която да доказва с какво са отровени пчелните семейства.

Според Любомир Герев 3,5 милиона лева, осигурени по мярка "Де минимис" са крайно недостатъчни и ще осигурят подкрепа от 5 лева за пчелно семейство. Пчеларите настояват да се въведе плащане за опрашването, което правят пчелите.

Той припомни думите на Айнщайн, че ако пчелите загинат, човечеството обречено на изчезване в рамките на 4 години.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21