Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цените на храните през 2019-та няма да останат същите

Имаме категорична политика за повишаване на доходите, твърди Мариана Кукушева

Много голямо напрежение между работодателите и синдикатите породи несъгласието на бизнеса да се увеличи минималната работна заплата (МРЗ). 

Въпросът за МРЗ няма как да стои пред нас, защото тя вече е заложена в бюджет 2019 и приета като такава, защото служи като база за заплащане в публичния сектор. Затова този разговор е доста закъснял, коментира Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебопекарите и сладкарите.

Имаме категорична политика за повишаване на доходите, тъй като при нас недостигът на кадри е много голям и само достойно заплащане може да ги задържи. Що се отнася за нощния труд, ние сме съгласни да бъде повишена минималната ставка за нощния труд, защото той също трябва да бъде достойно заплатен, заяви Кукушева. 

И към момента има леко покачване на брашното, а вече има 3 области, засегнати от сушата. Това са Видинска, Монтанска, Врачанска и част от Плевенска области, затова реколта 2019-та ще бъде под сериозен въпрос като обем, посочи Кукушева. 

Снегът помогна на земеделските производители, но с оглед на влизащото в сила покачване на тока до 30 % без ДДС, енергийните разходи ще скочат до 50 %. Това означава, че ще се покачат разходите на всички потребители за основни стоки като храната. Процентният марж на цената на тока в себестойността на хляба е между 7 до 12 %. 

Увеличението на цената на насъщния няма да се случи веднага и цените на храните през 2019-та няма да останат такива, прогнозира председателят на Националния браншови съюз на хлебопекарите и сладкарите Мариана Кукушева. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55