Медицинските бележки от личния лекар, удостоверяващи, че детето е преминало всички профилактични прегледи и са му поставени нужните ваксини, няма да се заплащат.
Това стана ясно при подписването на анекс към НРД-2018 година, който влезе в сила от 1 януари.
Не би трябвало личните лекари да искат такса за издаване на тези бележки, но все още не са публикувани всички нормативни документи и не мога да кажа категорично, това заяви доктор Георги Цигаровски, заместник-председател на Лекарския съюз в Пловдив, който е с ресор доболничната помощ.
Той подчерта, че джипитата са настоявали за такса за издаване на бележките за отсъствията по болест, единствено за да се намали натиска от ученици, които не обичат да ходят на училище.
Козметични промени в доболничната помощ тази година
Има малки козметични промени в правилата и финансирането, но нека да не сме с голям оптимизъм по отношение на това, което ще се промени. Защото здравноосигурителните плащания се увеличават, но като пропорция съотношението е по-малко, подчерта заместник-председателят на ЛС-Пловдив.Акцент трябва да бъде профилактика
Ако искаме да се чувстваме по-добре, трябва да имаме и по-добра профилактика. Има усилия за увеличаване на профилактичните програми. Но те са недостатъчни, включително и от гледна точка на европейския опит, обясни Георги Цигаровски.
През 2005-2006 година се е отделяло по 7% от БВП за първична извънболнична помощ, която основно реализира и профилактиката. А в западните страни този процент е около 15-20.
А тази година с анекса – увеличението на средствата е основно за лекарства и болнична помощ, защото сме имали много болести, които не сме спрели на време, обясни още Георги Цигаровски.
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..