Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На културата не трябва да се гледа като на консумация

С проекта „Европейска столица на културата“  се запознах около 10 години, след  като той се зароди като идея. В разговор  през 1996 г. със Спирос Меркурис – брат на създателя на проекта Мелина Меркури – един от най-успешните министри на културата на Гърция, това стана, когато Пловдив трябваше да се подготви за съпътстващата програма през 1999 г. . Тогава Солун беше  Европейска столица на културата. А Пловдив направи едно много силно участие, заяви журналистът Кин Стоянов. 

По думите му, за да има „отскок“ за сбъдване на надеждата, че форумът, от който градовете се очаква да имат много културни, икономически и социални ползи, трябва да е налице основата.

Отскок от блатото няма да ни доведе доникъде. Освен като барон фон Мюнхаузен да се хванем за косите си и да се измъкнем. Много силно се надявам, че  тази основа на хилядолетни културни натрупвания в Пловдив е останала у днешните пловдивчани и ще им помогне да достигнат добра височина заедно с италианския град Матера, който също е столица на културата тази година, за да имаме добри събития.

Като създател на осем мултимедийни събития в подкрепа на кандидатурата на София за Европейско културно домакинство в конкуренция с Пловдив, Стоянов припомни, че те са били реализирани при изключителен успех пред публика и посланици на европейските държави, но независимо от това, впоследствие са  били неглижирани.

Джентълменски желая успехът на Пловдив като Европейска столица на културата да бъде истински.

За умението да се зъздава и „потребява“  култура Стоянов подчерта, че на културата не трябва да се гледа като на консумация.

 Проблемът е, че хората, които действат антикултурно, нямат това съзнание и сякаш превръщат поведението си в национален манталитет с убеждението, че са прави.  Културата е своеобразното ашладисване над грубостта.

Нека грубостта да остане със своята виталност, но да й сложим култура и така  дивото дърво да даде плодове.

Кога можем да кажем, че сме успели? Надявам се, това да няма край, а да бъде непрекъснат процес. Солно се надявам Пловдив като Европейска столица на културата за 2019 г. да допринесе за това своеобразно „ашладисване“.

Чуйте интервюто от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34