Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нальотът на пилотите не стига за качването им на новия изтребител

Правителството предложи на Народното събрание да одобри старта на преговори със САЩ за закупуването на изтребители Ф-16. 

В интервю за Радио Пловдив бившият пилот, командващ ВВС, началник на отбраната,  а сега депутат от ДПС генерал Симеон Симеонов припомни, че сагата със закупуването на бойни самолети е започнала преди 16 - 17 години. Това е една дългоочаквана вест от ВВС, за да имат те нов изтребител, съвместим с другите страни – членки на НАТО.

Според Симеонов е много важно при предстоящите преговори да  бъдат изяснени всички въпроси дали изтребителите отговорят на заложените изисквания и какви ще бъдат оперативните разходи за експлоатацията на самолета за една година. 

Бюджетът на ВВС, който ще бъде планиран през следващите години, трябва да бъде адекватен, за да се осъществи експлоатацията на тези самолети. Комисията по отбрана ще разисква тези въпроси следващата седмица. Тогава ще станат ясни и всички параметри. По принцип въоръжението влиза в цената, но от Грипен са предложили три варианта на въоръжение – американско, израелско и европейско. Изборът на бойни самолети е политическо решение. Експертите казват, а политиците решават и трябва да носят своята отговорност. 

Генералът подчерта, че ще вземе решение дали да подкрепи искането на правителството след като се запознае с документите и след заседание на ПГ на ДПС. 

Има и друг въпрос, който се пренебрегва. Говори се много години за тези изтребители, но въпросът е, че трябва да се заделят средства във ВВС, за да може пилотите, които в момента летят да имат нальот, защото има голяма опасност да няма пилот, който да се качи на новите изтребители, защото летателните им часове са твърде малко. Човешкият фактор е решаващ.

Симеон Симеонов подчерта, че тези, които ще провеждат преговорите трябва да са много добре подготвени, трябва да бъдат много наясно какво България може да си позволи, за да се купи нова, модерна, авиационна техника и тя да бъде използвана достатъчно, а не с ограничени летателни часове, което води до катастрофи, загуба на хора и техника. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Веси Кокалчева, българска учителка в Лондон

Носим България в сърцето и празника в душата

На 24 май говорим с педагога  Веси Кокалчева , преподавател с 45-годишен стаж. От 18 години тя живее в Лондон, работила е в две български неделни училища, сега е учител на свободна практика. Пред Радио Пловдив тя сопдели, че българите в британската столица ще отбележат празника на светите братя Кирил и Методий официлано тази събота и неделя, тъй..

публикувано на 24.05.24 в 18:32

Българите знаят ролята на своя език в световната култура

"Когато солунските братя се борят за нашата писменост, те са направили това, което много по-късно ние добавяме в химна им -  към огнения дух са добавили огнения меч. Огненият меч ние българите сме употребявали и продължаваме да употребяваме по един достоен начин – знаем какви автори, изпълнители и музиканти имат българите. Ние продължаваме..

публикувано на 24.05.24 в 16:39

Краснописанието е път за духовно усъвършенстване

Една от проявите в Пловдив на днешния 24 май е демонстрация на ръчно калиграфско изписване. В градината на Къщата музей „Христо Г. Данов“ в Стария град всеки желаещ може да се докосне до изкуството на красивото писане. Ще бъде показано как се изписва Старобългарско уставно писмо, а също и ренесансовият шрифт Канчелареска (Cancellaresca) във..

публикувано на 24.05.24 в 14:54

Виктор Костов от НУМТИ - Пловдив към Виенската консерватория

В Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност 14 млади пловдивски творци получиха награда "Почетна значка" от община Пловдив.   За своите творчески постижения бяха отличени  Илиян Тиганев – диригент и председател на ППД „Ангел Букорещлиев“,  Юлия  Йорданова – Керана, актрисата..

публикувано на 24.05.24 в 12:34

Мечтая един ден български учен да получи Нобелова награда

Проф. Д-р Милен Георгиев, ръководител на Лаборатория по Метаболомика в Институт по микробиология „Стефан Ангелов“ към БАН и на отдел “Растителна клетъчна биотехнология” в Центъра за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив получи за рекорден четвърти път с награда за наука „Питагор“. За последните пет години..

публикувано на 24.05.24 в 12:13