2 милиона 210 хиляди лева с ДДС струва церемонията за откриването на Пловдив като Европейска столица на културата, според публикувания от фондация „Пловдив 2019“ отчет за разходите.
За шоуто са платени 1 милион 243 хиляди лева без ДДС. Най- голямата част от тази сума е за продуцирането - 880 хиляди лева. Продуцирането на съдържание е струвало 39 хиляди лева. Наемането на кулата – сцена е 219 хиляди лева, а фойерверките - 29 хиляди лева.
Почти 202 хиляди лева са платени на phase7 за организационни дейности.
105 хиляди е стойността на хонорарите за артистите на сцената като 20-те гайдари са получили общо 3 900 лева, 200-те кукери близо 5000 лева, изпълнителните за хора на езиците, които са 20 взимат 13 хиляди лева, 20-те танцьори близо 12 хиляди лева, а сборния хор – 11 730 лева. Композиторът на спектакъла получава 20 хиляди лева. 1000-та доброволци ще получат по пет лева за излизането си на сцената, а 14-те деца – нищо. Дизайнът на костюмите и изработката им струват близо 59 хиляди лева.
Цената на логистиката за артистичния екип, включваща пътувания, настаняване и кетъринг е 103 хиляди лева.
Платените по отделните пера средства са без ДДС.
Спорът за цената на церемонията набра публичност, след като Слави Трифонов съобщи, че е наел същата сцена, заедно с видео и звуковите ефекти от същата фирма за 680 хиляди лева. Вижте разходите тук:
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..