Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поне едно наум за социологически данни в деня на вота

Политиците не се умориха да променят правила преди избори. Питам се защо  и още нещо - каква полза очакват политиците, ако се разреши публикуването на социологически данни в деня за размисъл и по време на вота. С такива въпроси социологът Първан Симеонов коментира от предложението за промяна на Изборния кодекс.

По думите му винаги има резон в даването на повече информация, но е много важно да се изработят правилата за публикуване на данните, за да се ограничат- ментетата. Много е важно ранно да се посочат агенциите, които ще са легитимни.

Освен това в екзит пол се прави не само за големите медии, но и за партиите. И той ли ще тече? Дали някой няма да се изкуши да го направи по напудрен? какво става в по - малките населени места, каква става в малките населени места, където при местни избори малки масиви решават вота?

Първан Симеонов припомни "грешен" екзит пол при последните местни избори в Пловдив, който вещаеше голяма разлика между първия и втория, а после беше опроверган. Но при малката разлика между двамата - дали той не е решил крайния резултат?! Сложно е и при европейските избори. В първите часове на деня гласуват по- дисциплинираните електорати. Тази картина доведе до това ДПС да се определи като първа политическа сила...до един момент от деня.

Боя се, че заради бракониерите по терена менте данни ще се получи неприятна ситуация, която ще се понесе от коректните социологическите агенции.

В идеален случай изборът не би трябвало да се повлиява от конформизъм, но реално той работи и хората решават да гласуват според "временното класиране". За някои партии, близо до бариерата, това е от жизнено значение. 

Бедна ми е обаче фантазията, какво ли политтехнолозите си мислят, че могат да направят този път в изборния ден. Боя се, че са измислили големи гадости...

Чуйте цялото интервю в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21