Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БСП влиза във вътрешни скандали

Има отдалечаване между ръководство и членската маса на партията

Снимка: БГНЕС

Политиконът ни: Обединените и разединените – коалиционно и вътрешнопартийно. И многоцветно. Коментар на политолога Татяна Буруджиева и за конгреса на БСП, както и за социологическите анализи.

Политологът подчерта, че управляващата коалиция има основания за притеснения. 

В тази предизобрна година основателно чухме словото на Борисов на националната им среща, смята Буруджиева. По думите й ти да си поканил във властта хора и партии с подобно поведение като ОП, които не демонстрират сериозна култура, то това се отразява върху правителството.

Социологическите данни за изравнени нива на ГЕРБ и БСП се дължи преди всичко на това, че зимните месеци са лоши за управляващите, но и постоянните разправии на патриотите също прибавят влияние.
БСП няма да обере патриотичния вот, смята анализаторът. Според нея само 40% са решили за кого да гласуват.
Къде са онези 30% които не са решили какво ще направят,  попита Буруджиева и заяви, че според нея БСП затъва във вътрешни скандали. 
Конгресът няма да реши кой  да бъде водач на евроизборите, това не е  и заложено в програмата, въпреки че ще се обсъжда платформата за европейските избори, като аз не виждам това да допринесе кой знае какво с всичките агитки и клакьори. 
Според Буруджиева, лидерството на Корнелия Нинована този етап не е застрашено, защото  вътрешнопартийните лобитата са осигурили  спокойствие за евролистата.
А и реалният дебат не е кой ще води евролистата, а  каква пратия е БСП, и  дали  иска да е член на европейското социалистическо семейство, или не. 
Интервюто с Татяна Буруджиева  е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Човешкият фактор убива на пътя

След серията тежки катастрофи в Пловдив през последните дни – сред които и трагичният инцидент на Околовръстното шосе, отнел живота на майка, баща и едното им дете – темата за пътната безопасност отново излезе на преден план. За причините и решенията e разговарът с осемкратния рали шампион на България и основател на Академията за безопасно шофиране..

публикувано на 27.11.25 в 16:20
Пламен Димитров, председател на Дружеството на психолозите в България.

Вербалната агресия в парламента взриви улицата

Могат ли протестите да променят ситуацията в държавата? Въпросът идва след снощното бурното недоволство в София и днешния отзвук за преработка на проектобюдежета. А отговорите са някъде между силата на обществото и слабостите на политиците.  Според психолога Пламен Димитров, когато говорим за сила и слабост, неизбежно се поражда конфликт. А..

публикувано на 27.11.25 в 16:05
Еньо Енев

Ресторантьори предупреждават за фалити догодина

На ресторант ще ни е по-скъпо през следващата година , прогнозира регионалният представител на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) за Пловдив Еньо Енев. По думите му секторът се присъединява към общото недоволство срещу проектобюджета за 2026 г., който според бранша не е приемлив.  Енев подчерта, че за разлика от..

публикувано на 27.11.25 в 11:18

Няма икономически разум в предложението за бюджета

Професор Митко Димитров от Института за икономически изследвания на БАН анализира рисковете, свързани с новия държавен бюджет.  Според него, ако бъде приет, България ще навлезе навлиза в опасна дългова спирала с очаквано увеличение на съотношението на дълга към БВП над 36%.  Той критикува факта, че увеличението на разходите се финансира чрез нови заеми..

публикувано на 27.11.25 в 11:11

НЗОК трябва да плаща медицинска дейност, а не заплати

В отворено писмо Българската болнична асоциация (ББА) и Националното сдружение на частните болници заявиха, че категорично не са съгласни с предложените в проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г. промени. Според тях механизмът за финансиране на заплатите на лекари и специалисти по здравни грижи чрез държавни трансфери през Касата е неправилен...

публикувано на 27.11.25 в 11:03