Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиера на "Аметисти и ахати" на Никита Нанков в Пловдив

| обновено на 05.02.19 в 09:27

Пловдивска премиера на книгата "Аметисти и ахати" от Никита Нанков ще се състои в галерия Arsenal of Art. 

Стихосбирката ще бъде представена от автора, актьора Валентин Ганев и главната редакторка на издателство СОНМ Тодорка Минева.

Ето как авторът описва своя замисъл:

Книгата ми “Аметисти & ахати” е стихо-рисунко-постройка, разказ за това, как поезията на ХХI век и поезията на ХХ век се гледат една друга. И сега - малко поетична математика. Първата част, “Аметисти: Нео-класика”, се състои от дванайсет тройки стихотворения, разделени с дванайсет рисунки, редящи се от сложното към простото. “Аметисти” разказва в традиционен стих за онова, което прави живота безсмислен (първите пет тройки), а след това и за онова, което го очовечава (следващите седем тройки). Вторият дял, “Ахати: Нео-авангард”, включва 37 нео-авангардни творби, разделени от четири рисунки в пет групи: визуална и звукова поезия, нео-авангардно за любовта, закачки с авангарда, нео-авангардно за посткомунизма и накрая - една нео-авангардна поема. Последната част е “Аметисти & ахати: Манифест: Поезията на ХХI век”. Който стигне дотам, ще разбере каква поезия ни очаква в новото столетие. Предната и задната корици са началото и краят на разказа за взирането на ХХI век в ХХ век и обратно. Смислите на това взаимно вглеждане се разкриват постепенно, със стихотворенията в “Аметисти” и “Ахати” и манифеста в “Аметисти & ахати” и накрая се стига до някаква яснота – доколкото поезията и изображенията могат да бъдат ясно тълкувани…




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" иронично и сериозно за властта

През 2019-а година Митко Новков издаде великолепната си книга "Изядената ябълка", книга, събрала 101 управителски истории.  Шест години по-късно, сиреч днес, с автора се връщаме към тези занимателни и мъдри разсъждения.  Защо? Ами защото Управителят е вечен, както е вечно времето и човешкия род. Но променя ли се?  Слушайте, интересно е.

публикувано на 10.10.25 в 11:23

Авторски концерт с музика на Христо Йоцов в Пловдив

Авторски концерт с музиката на Христо Йоцов представят в Дома на културата “Борис Христов” в събота. Той е съвместен с Плевенската филхармония и е под диригентрсвото на брат му Борислав Йоцов.  В програмата са включени три произведения, които са премиера за пловдивската публика. Това са “Скорпион” – пиеса за кларинет и струнен оркестър,..

публикувано на 10.10.25 в 09:07

Цветана Янева-Гумеля показва свои творби

Изложба поп арт фигуратив „Сами заедно 1999–2009“ на Цветана Янева-Гумеля ще бъде открита тази вечер в сутеренната зала на експозиция „Мексиканско изкуство“ към Градската художествена галерия.  Ще бъдат показани 30 нейни живописни платна, създавани през различни години, но обединени от общо концептуално послание. Те дават ретро поглед към..

публикувано на 10.10.25 в 07:06

Галерия "Дяков" представя изкуството на Борис Желев

Пловдивската галерия "Дяков" показва за първи път изкуството на Борис Желев.  Неговата самостоятелната изложба "Археология на спомените" може да се види в следващите две седмици. Те 15-та поред  в творческата кариера на художника.  Борис Желев е роден в  Сливен през 1961 година. Завършва художествената гимназия в Казанлък и специалност "Живопис"..

обновено на 09.10.25 в 13:02

Йордан Калчев отбелязва 70 години с изложбата "Пътят"

С изложба живопис художникът Йордан Калчев ще отбележи своята 70-а годишнина. Екпозицията е подредена в Градската художествената галерия на Главната улица и носи заглавието „Пътят“. „Обръщам толкова много внимание на композицията в моите картини, защото Композицията с главно „К“ е всичко. И отношението ни към околния свят е композиция, и..

обновено на 09.10.25 в 13:02