Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отварянето на Изборния кодекс 3-4 месеца преди вота е грешка


Неподходящо и недомислено е отварянето на Изборния кодекс няколко месеца преди избори. Това се случва винаги преди избори и гражданите остават с впечатлението, че изборните правила нарочно се пренаписват от управляващите, за да защитят своите интереси. А това създава недоверие у хората. Така че отварянето му беше грешка. Коментарът направи пред Радио Пловдив социологът от Изследователски център "Тренд" Димитър Ганев.

Според него най- важната промяна в ИК е вдигането на прага за преференциалния вот. Това беше огромно постижение, до което стигнахме преди години, то работеше и продължава да работи. Хората успяваха да пренаредят листата, посочена от партиите. Повишеният праг на преференцията я обезсмисля. Преференциалното гласуване е чудесна възможност българите да избират личности в рамките на пропорционалната система, която е по- добра от мажоритарната, коментира Ганев.

Социологът не се съгласи с коментара на президента Румен Радев, че с промените управляващите търсят служебна победа на изборите. По думите му изказването на държавния глава е пресилено и в тон с политиката му да е контра на управляващите по всяко време и по всеки въпрос. Той припомни, че на последните парламентарни избори през 2017-та година никой не оспори изборния резултат. 

Решението машинното гласуване да бъде разширено и то да замени хартиеното след местните избори тази година Димитър Ганев определи като стъпка в правилната посока. Социологът обясни, че е привърженик на идеята машинният вот да се въвежда поетапно, за да се гарантира сигурността и защитата на вота, за да не бъдат допуснати злонамерени действия.

Най- добре е плавно преминаване от хартия към машини. По принцип съм категорично "за", защото това намалява възможността за фалшифициране на изборни протоколи и за манипулации.

Заради Брекзит и защитата там на интересите на европейските граждани, Ганев очаква Лондон да въведе преходно законодателство. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58