Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представяме на китайския пазар български шафранови изделия

| обновено на 21.02.19 в 10:42

Официалното откриване на първия в страната Демонстрационен център 16+1 за електронна търговия със селскостопански и други продукти ще се състои  в Аграрния университет в Пловдив. 

Той е създаден от Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа. Една от целите е  насърчаване на млади предприемачи от България. 

Проектът създава условия млади хора от Китай и страните от Централна и Източна Европа да развиват електронна търговия чрез електронната платформа www.16plus1cloud.org, която ще се използва като дигитален склад на продукти. 

В програмата е предвидено да вземат участие студенти от Китай и страните от Централна и Източна Европа, които да си сътрудничат за сключване на реални търговски сделки помежду им.  

Директорът на центъра Васил Гелев сподели, че миналата година българският износ за Китай се е увеличил с 28%, с което е постигнат паритет с вноса. Целта е през тази да се надгради с нови 50%. България изнася за Китай основно вино, където през миналата година има огромен ръст,мед, козметични продукти, кисело мляко за пиене, минерална вода и земеделски продукти.

В България има потенциал и за изграждане на шафранова индустрия, каза още Гелев и анонсира предстояща през м. май среща в Китай, на тази продукция да се презентира.

От 1 януари 2019 г. влезе в сила директива на китайското правителство за облекчаване режима на внос на селскостопански и други продукти чрез електронна търговия на дребно.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50