Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив представя програмата за ЕСК 2019 в Япония

Акцентите в програмата на „Пловдив 2019“ и одобрените проекти с фокус японска култура бяха представени на годишната среща на Борда на директорите на неправителствената организация EU Japan fest в Токио. На престижния форум тази година взеха участие зам.-директорът Виктор Янков и Христо Гюлев, член на Управителния съвет на фондацията. 

Японската организация, заедно с фондация Пловдив 2019, след обявена отворена покана към артисти и културни организации, одобри общо 16 проекта. Силното японско присъствие ще качи на сцената на Античен театър театър НО, а публиката ще може да види още впечатляващ спектакъл с театър Бунарко в Държавен куклен театър- Пловдив, емоционален Буто-танц пърформанс, също и демонстрации на бойни изкуства, икебана и Аниме фестивал. За реализацията им до края на годината ще бъде разпределена сума над 250 хил. лв. Японската страна ще се включи с подпомагане от повече от 150 хил. от общата сума.

След като представиха програмата, Янков и Гюлев се включиха и в работни срещи с управляващите директори на големи японски компании. Световните гиганти са спонсори на организацията, която от своя страна традиционно подкрепя проекти на градовете, спечелили титлата културна столица на Европа. 

По покана на фондацията през септември ще гостува и новият председател на EU Japan fest Масакузо Токура, с който ще продължат и разговорите за сътрудничество и партниране и след годината на титлата.

Предстои фокусът върху японската култура да бъде представен и през фото проект, тристранно сътрудничество между Матера, Пловдив и японската провинция Точиги.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Алтер его" - разговор с Божана Апостолова

Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..

обновено на 24.05.25 в 16:22

Професор Валери Стефанов гостува в "Срещи" на 24 май

В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..

обновено на 24.05.25 в 11:04

Великите европейци Тициан

„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..

публикувано на 23.05.25 в 16:29

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51