Как изглежда земеделието на бъдещето? Къде е ключът към по – устойчиви резултати в земеделските стопанства всяка година? Как се управляват стопанствата „от птичи поглед“ с изкуствен интелект?
Отговорът е дигиталното земеделие. То беше един от акцентите в програмата на Международната селскостопанска изложба АГРА 2019, чиито домакин е Пловдив.
България вече 11 години е член на Европейсксия съюз. За двата програмни периода до сега само по линия на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони у нас са вложени 1 милиард лева инвестиции за модернизация на земеделските стопанства.
Няма обаче ясна информация дали и колко от тези средства са вложени в цифровизация и технологии за прецизно земеделие.
Едва преди седмица, на 13 февруари тази година, земеделският министър Румен Порожанов представи Стратегия за цифровизация на земеделието и селските райони на България. Тя е част от пакета важни документи, свързани с Общата селскостопанска политика след 2020 г.
И макар държавата да изостава значително, на пазара у нас се конкурират частни фирми, предлагащи продукти за прецизно земеделие и дигитално управление.Много земеделски стопани разполагат с навигационно оборудване, но това е едва първата крачка към прецизното земеделие. Необходимо е въвеждането на още технологии, които ще позволят подобряване на ефективността на производството.
Дигитализирани машини, струващи стотици хиляди левове, могат да си позволят едрите земеделци. Това са всъщност големите арендатори, които са и най – големите ползватели на европари. По правило става дума за сектора зърнопроизводство.
Засега у нас основен остава въпросът как да се улесни достъпът на земеделските производители до дигиталните технологии, за да произвеждат хем повече, хем по-екологосъобразно и устойчиво.
Стратегията за цифровизация на земеделието, която страната ни вече има, предстои да бъде одобрена от Министерскиясъвет. Така в идните години ще се работи за цифровизирането на българското земеделие. А дигиталното земеделие има потенциала значително да подобри живота в селските райони.
В световен мащаб на дигиталното земеделие се разчита и като на инструмент в борбата срещу глада.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..