Социологът Кънчо Стойче коментира динамиката на седмицата в НС. Той посочи, че дебата за поправките в Избирателния кодекс и избора на нова ЦИК е трябвало да започнат още през есента на миналата година. Демокрацията почива върху доверието на хората, но когато доверието е по-ниско от критични граници, демокрацията се изражда. По неговите думи, ние сме пред риск от загуба на доверие в цялата политичиска система.
Седмицата беше напрегната със злополучните промени в Избирателния кодекс. Нормално е политическите партии в парламента и извън него, по различни въпроси да са на различни мнения. Това е същността на политическия живот. Има въпроси със задължителен консенсус. Важно е, как избираме нашите народни представители. Да не се претупва Избирателния кодекс, да не се променя 90 дни преди изборите. В цивилизованите страни, не се допуска промяна цял изборен цикъл. Задължително е, такива промени да бъдат съобразени с мнението и исканията на опозицията, независимо коя е тя. Иначе остава впечатление, че управляващите налагат модел, който е изгоден за тях. В момента, в който се подронва доверието в изборния процес, се уронват устоите на демокрацията.
Беше допусната голяма грешка, която е на път да се поправи частично. Реакцията на Борисов отново беше бърза и правилна, но се замитат под килима три много важни въпроси за изборите. Това са: Взимането на решения в изборните комисии с обикновено мнозинство /50% + 1/. Знаем, че 90% от изборните секции и комисии са доминирани от ГЕРБ. До сега гласуването бе с 2/3 от членовете на комисията. Това очевидно говори за взимане на техническо предимство. Подозрението се засилва още повече с отмяната на обжалване. Така се снижава равнището на одобрение на резултата.
Ние 30 години правим избори, и обжалванията не са провалили изборите. На трето място е вторият протокол- окончателният, който буди най-големи подозрения за манипулации. Това е препис на първия протокол, които е доста безконтролен. Нашите сънародници в чужбина отново са ограничени в правто си на глас, което не е справедливо. Това отново създава лошо усещане в хората. Не казвам, че задължително има лош умисъл, може и да няма, но в хората се натяква още и още недоверие.
Интервюто на Нели Бистрашка със социолога Кънчо Стойчев е в звуковия файл.
Очакваме средномесечните температури да са близки до климатичните норми. По отношение на валежите – очакваме те също да са нормални за декември. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Анастасия Кирилова, синоптих в НИМХ, която е изготвила месечната прогноза за декември. Най-ниските очаквани температури са между -10 и -5 градуса, а..
В програма "Точно днес" коментираме и възможните сценарии тази седмица в 51-то НС. Ще успеят ли депутатите да започнат работа по същество и да изберат председател? Темата коментираме със Свилен Трифонов , депутат от коалиция „Продължаваме промяната-Демократична България“. Трифонов в началото коментира, че всички депутати от ПП-ДБ ще подкрепят..
На последната за тази година сесия на ОбС-Пловдив ще се гледа предложението на Общината за увеличаване на такса битови отпадъци за 2025 година – с 44% за гражданите и с 45% за бизнеса. Дани Каназирева от Съюз за Пловдив заяви в интервю за Радио Пловдив, че в този му вид предложението на Община Пловдив е не само за драстично увеличение на..
Едно откритие на психолозите хвърля светлина върху ред икономически грешни решения. Това е така наречената “непоносимост към загубите”, открита от Даниел Канеман и Амос Тверски някъде преди около половин век. От тогава тази и други техни концепции оформят това, която вече се е превърнало в наука за взимане на решения. Класическият пример е..
Нова коледна украса има Пловдив тази година. За нея са отделени 100 хиляди лева, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Иван Стоянов, заместник-кмет на Пловдив часове преди да бъдат запалени светлините на коледната елха пред Общината. „Тази година се стремяхме да има нови елементи в коледната украса на града и..