Преди разговора с нея няма да ни се размине римувания седмичен обзор на Краю Петровски. Няма да забравим и нещо особено важно – ще поздравим Сър Здравко Попов по случай неговия юбилей. Той ще ни разкаже весела история с Добромир Тонев. Има какво да се слуша при нас, нали?
За радио-протокола – ето информация за Катя Белчева: Тя е родена в град Пловдив. Завършила е Славянска филология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски” и втора специалност История. Сътрудничи на различни литературни издания с лични творби и превод на поезия и проза от полски език.
Участвала е в много конкурси и е била лауреат на някои от тях: „Веселин Ханчев”, Конкурс на в. „Пловдивски университет”, Конкурс за превод от полски език на Полския културен институт, Втори поетичен конкурс на Фондация Млада Полония, посветен на името на Збигнев Херберт, Варшава, 1999 г., конкурс „Младежта - следа от бъдещето” на сп. „Мисъл”, Пети национален конкурс за млади поетеси „Дора Габе” - награда за стихотворение, конкурс „Яворов” - Поморие, 1999 г, Студентски поетичен конкурс - Шумен, Втори национален поетичен конкурс „Стара Загора - 2003″ и др. Автор на книгите „Стъпала в пясъка” (2010) и „Светлината си тръгва на пръсти” (2013).
Бонус – кратко стихотворение от Катя Белчева:
У ДОМА
Под керемидата
някой
ми е оставил
ключ
преди сто
години
Втори бонус – една от епиграмите, които сатиричното алтер его на водещия ще измисли директно в ефир:
Хубава поличба – чуй:
както бродех без причина
там, край АЕЦ „Козлодуй”,
теменужка път ми мина!
„Алтер его” се излъчва премиерно в събота след новините в 15.00 ч.
Повторенията са в неделя от 6.00 ч. сутринта и в понеделник след новините в 20.00 ч..
„Алтер его” – между сериозното и усмивката. Защото ?
Автор и водещ: Петър Краевски
В предаването за книги на Радио Пловдив на 11. 10. 2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Оскар Уайлд. Комедии („Ветрилото на лейди Уиндърмиър“,„Жена без значение“,„Идеалният съпруг“ и „Колко е важно да бъдеш сериозен“). 280 стр., ок.6А, Колибри, 2025. Кобо Абе. Чуждо лице. 224 стр., ок5А,..
Пътуващата фотоизложба „Босилеград преди и сега – 2“ ще бъде открита в Карлово в Общинската художествена галерия. На събитието ще присъстват представители на сдружение „ГЛАС“ в Босилеград – инициатори на експозицията. Тя съдържа 40 пана с мотиви и пейзажи от Западните покрайнини, дело на професионалните фотографи Лилия Йотова, Вили Тодорова,..
Младата поетеса Деница Младенова от гр. Бургас стана носител на Голямата награда в XV Национален конкурс за поезия „Добромир Тонев“, организиран от община Пловдив. Тя получи грамота и парична премия в размер на 2000 лв. за дебютната си книга „Първи живот“. Това е стихосбирка, която критиците вече определят като явление. Редактор е преподавателят по..
През 2019-а година Митко Новков издаде великолепната си книга "Изядената ябълка", книга, събрала 101 управителски истории. Шест години по-късно, сиреч днес, с автора се връщаме към тези занимателни и мъдри разсъждения. Защо? Ами защото Управителят е вечен, както е вечно времето и човешкия род. Но променя ли се? Слушайте, интересно е.
Авторски концерт с музиката на Христо Йоцов представят в Дома на културата “Борис Христов” в събота. Той е съвместен с Плевенската филхармония и е под диригентрсвото на брат му Борислав Йоцов. В програмата са включени три произведения, които са премиера за пловдивската публика. Това са “Скорпион” – пиеса за кларинет и струнен оркестър,..