Повече от половината изложители в международната специализирана изложба "Винария" в Пловдив участват за първи път, съобщиха от Международния панаир.
Част от тях са членове на Българската асоциация на независимите лозаро-винари, в която влизат около 50 малки бутикови изби, които произвеждат вино от минимум 50 на сто собствени лозови насаждения.
За първи път на "Винария" организирахме майсторски клас за Сира и дегустация на 10 вина Мерло, произведени в различни региони на страната, коментира председателят на Асоциацията Иво Върбанов.
Според него трябва да има баланс между местните и световни сортове, защото при малки обеми на производство не е разумно да се залага само на родните, тъй като не всички изби могат да задоволят количествата, които един пазар изисква. Затова е добре качествените вина от международни сортове да проправят път на българските.
По думите му семейните изби поддържат голямо сортово разнообразие като от местните най-предпочитани са Мелник, Мавруд, Гъмза, на почит са Рубин и Тамянка, които се предлагат самостоятелно или в купаж. За първи път се представят и вина от сортовете Русан, Марсан и Вионие от серията "Мегалит", която предстои да бъде пусната на пазара. В
За първи път на "Винария" се демонстрират кегове, в които виното може да бъде охладено и газирано.
Тази година е провокиран бизнес интересът на малките бутикови изби, коментира главният директор на Международен панаир Пловдив доц. Иван Соколов.
Тази година в изложбата участват 127 български и чуждестранни фирми от 11 държави.С архиерейска света литургия и панихида в памет на Апостола на свободата Васил Левски започна възпоменателното отбелязване на 152 години от неговата смърт в родния му град Карлово. На този ден през 1873-та Дякона е обесен в покрайнините - тогава - на София, близо до днешния паметник, издигнат в негова чест през 1895 г. В храм „Успение на св...
Само за два дни при проведената Специализирана полицейска операция в Пловдивска област за водачите на товарни автомобили са санкционирани 4-ма шофьори за износени гуми. Други четирима водачи са карали камиони с изтекъл срок на техническия преглед, двама души са били с нередовни пътни документи, а 3-ма са глобени за неизправни светлини – съобщи..
Стартират безплатни профилактични прегледи в населените места от община Пазарджик. Съвместната кампания е на МБАЛ-Пазарджик и Общината. Прегледите започват на 25 февруари от 9 ч. в здравната служба на село Ивайло. Всеки месец лекари от МБАЛ-Пазарджик ще правят профилактични прегледи в различни населени места. „Инвестицията в..
3000 лева глоба ще бъде наложена на мъж, дрифтил по Коматевско шосе. Опасното шофиране е било заснето и качено в социалните мрежи, след което полицията е открила шофьора на Лексуса. На 36- годишния мъж е съставен акт и му е отнета шофьорската книжка за една година.
Министърът на земеделието Георги Тахов откри в Пловдивския панаир международните изложби на хранителната индустрия "Агра", "Винария" и "Фудтех". Трите изложби оформят мегафорум, който е без аналог на Балканите. Според изложителите и организаторите е важно, че земеделието връща своя нормален ритъм и своята прогнозируемост. Откриват се..