Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"София филм фест в Пловдив" идва с нашумели киноленти


Носителят на 3 Оскара филм „Зелената книга“ идва на „София филм фест в Пловдив“. В продукцията участва и Димитър Маринов, българският актьор, който развя трикольорно флагче на церемонията при получаването на наградата.

Друг акцент на кинофеста е най-новият филм на датския режисьор Биле Аугуст „Щастливеца Пер“. Сценарият на продукцията е по едноимения роман на датския нобелов лауреат Хенрик Понтопидан, публикуван през 1904 г., а 100 години по-късно – през 2004 г. е официално обявен за важна част от датското културно наследство. Романът е издаден и в България от издателство „Персей“.

Специален гост на фестивала в Пловдив ще бъде режисьорът Биле Аугуст.

И друг филм с участието на нашумелия в последните дни актьор Димитър Маринов е включен в програмата на феста – това е „Снимка с Юки“ на Лъчезар Аврамов, създаден по едноименния разказ от сборника на Мирослав Пенков „На Изток от Запада“, излязъл през 2011 г. първоначално в Съединените щати. В главните роли са Руши Видинлиев и японката Кики Сугино.

Пловдивска следа има в новия филм на немския режисьор Файт Хелмер „Сутиенът“. Главната женска роля е поверена на пловдивчанката Ирмена Чичикова, а мъжката роля – на сръбския актьор Мики Манойлович, който ще гостува в Пловдив. Това е актьорът, който познаваме от „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“.

В афиша на феста е включен още провокативният филм на Фатих Акин „Златната ръкавица“, както и продукцията на датския режисьор Ларс фон Триер „Къщата, която Джак построи“. По ирония на съдбата и двата филми разказват за серийни убийци.

14-ото издание на „София филм фест“ се провежда от 13 до 24 март в Лъки Дом на киното.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12