Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

40 деца от „Столипиново“ са приобщени с „пАРТньорство“

2
Снимка: Кремена Данева

Създаване на интерес и нюх към изкуството и стимулиране на творческото развитие. Това е целта на образователната инициатива „пАРТньорство“, насочена към извеждането на децата от квартал „Столипиново“ в Пловдив, за да попаднат в света на операта, музеите, галериите и библиотеките.

Фондация „Пловдив 2019“ организира, като част от проекта „Всички заедно – за по-добро образование и здраве“, всеки месец по две прояви до началото на лятото.

Последната беше в Народната библиотека „Иван Вазов“, където гостуваха деца от 2-ри и 3-ти клас от две от училищата в ромския квартал „Найден Геров“ и „Кирил Нектариев“. 

В читалнята на библиотеката децата влизаха за първи път, повечето от тях признаха, че у дома нямат книжки.

„Всяко излизане от обичайната им среда е полезно, защото ги провокира да говорят на български“, казва Ваня Димитрова, преподавател в училище „Кирил Нектариев“.

„За да общуват по-лесно с родителите, учителите разчитат на образователните медиатори. Те са заедно с малките ученици и преподавателите и в библиотеката. „Работата ни е основно да следим дали децата посещават редовно на училище“, казва Ферде Юсеин.

В детския отдел на библиотеката малките ученици се срещнаха и с представители на Федерацията на природозащитните сдружения „Зелени балкани“. От тях те научиха повече за лешоядите и китоподобните, видяха и книгата за защитените видове. След лекцията отново вниманието им беше насочено към книжките. 

До момента 40 деца от училищата в „Столипиново“ вече са приобщени към проекта, разказва Нели Благова от Фондация „Пловдив 2019“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" за хода на времето и смяната на поколенията

Наясно сме, че участието в живота на поредицата поколения, която се проточва от миналото в бъдещето, прави ежедневието ни по-богато и по пълноценно.. Въпреки това често превръщаме историята си в токсична омраза. Затова толкова по-интересен ми е разказът на колегата Петър Граматиков, разказ за далечни времена и срещи, случили се в Пловдив...

обновено на 20.04.24 в 10:12
Японската вишна, известна още като сакура

Завърши петият международен конкурс за хайку “Мая Любенова”

Журито и тази година беше в състав Антоанета Николова, Гергана Янинска и Владислав Христов. Петото издание се превърва в едно от най-успешните, в историята на конкурса. Получените 600 творби бяха разпределени в две секции - англоезична и българска. Съответно в секцията „англоезична“ бяха представени 389 хайку, в секцията „българска“ 211..

обновено на 19.04.24 в 18:51

"Хенд" с премиера на "Червената шапка. Презареждане"

Премиера на спектакъла "Червената шапка. Презареждане" представя театър "Хенд"  на 21-ти и 24-ти април.  Емблематичното представление за театъра, което  бе представено преди Ковид-пандемията, е с напълно обновен състав. Обновено е и музикалното оформление. В главната ромя е поверена на Виктор Стамболов, а в спектакъла участват още Вилиян Гешев, Гордан..

публикувано на 19.04.24 в 11:00

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24