Комисията от Международната федерация по гребане (ФИСА) приключи тридневната си проверка на гребния канал в Пловдив и подготовката за домакинството на Световната купа по гребане, която ще се проведе от 10 до 12 май тази година.
Организационният мениджър на FISA Камерън Алън беше категоричен, че Пловдив е готов да приеме първото за годината голямо състезание от календара на Световната федерация.
"За състезателите по гребане пловдивският канал е известен като един от най-добрите и най-бързият в света. Трите кръга за световната купа са от най-важните регати преди квалификацията за олимпиадата в Токио. Очакваме много оспорвано състезание, на което националните федерации по гребане ще направят последните фини настройки в своите отбори за олимпиадата", заяви Камерън Алън на пресконференция днес в Пловдив.
Състоянието на гребния канал е много добро. Допълнителните дейности, за които община Пловдив е заделила финансиране, са свързани с обновяване на контролните кули по гребното трасе, частична хидроизолация на финалния комплекс и допълнителна временна ограда за безопасност по време на състезанията.
На 5 май община Пловдив затваря трасето на гребния канал и той ще бъде на разположение само за участниците в регатата. От 8 до 12 май съоръжението с прилежащата инфраструктура ще бъде затворено за граждани и автомобили, а на 9 май ще бъдат тествани абсолютно всички съоръжения. Състезанията от Световната купа по гребане ще се излъчват от БНТ и ще бъдат транслирани в Европа.
"За съжаление Пловдив остана един от малкото качествени канали в света, които нямат зона за загряване и разпускане", каза Светла Оцетова.
"Имаме богат опит в организацията на големи състезания по гребане, затова смятам, че отново ще бъдем отлични домакини на това голямо международно състезание", добави Георги Титюков, заместник-кмет на Пловдив.
Неговата прогноза е, че след годините на съдебни спорове, които Пловдив спечели окончателно, предстои да бъде строително разрешение за екопарк "Марица", част от който е и новото водно съоръжение. То ще бъде използвано и като дублиращ канал при големи състезания. Осигурено е финансиране на стойност 4 милиона лева. След избор на изпълнител строителството ще продължи около 12 месеца.
Организационният комитет е подготвил пакет от кандидатури за големи състезания по гребане от 2021 година до 2024 година. В олимпийската 2024 година Пловдив иска да стане домакин на световно първенство за юноши и девойки, младежи до 23 години, мъже и жени в леките категории, които нямат олимпийско представяне.
Призовите места в състезанията от Световната купа носят точки на най-добрите гребци. Победителите получават по 7 точки или общо 21 точки при три победи от трите състезания в Пловдив, Познан и Ротердам. Вторият в класирането ще впише 5 точки в актива си, а седмият се задоволява с 1 точка. Всяка държава може да участва в състезанията с два отбора.
"България все още не е оповестила официално с колко лодки ще участва в Пловдив, но със сигурност ще има български гребци на регатата в Пловдив", каза Светла Оцетова, технически директор на FISA.
Около 80% от квотите за следващата олимпиада ще се определят на световното първенство по гребане в Линц.
Ръководството на Ботев (Пловдив) публикува протестно писмо, адресирано до Българския футболен съюз и президента на централата Георги Иванов. В писмото от управата на “жълто-черните” изразиха остро несъгласието си с решенията на съдийската бригада в двубоя с Арда (Кърджали). Ботев загуби срещата с 0:5 и завърши мача с девет души на терена след директни..
Арда (Кърджали) записа първа победа от началото на новия сезон във Първа лига, след като се наложи с категоричното 5:0 при гостуването си на Ботев (Пловдив) в последната среща от третия кръг на шампионата. Димитър Велковски, Антонио Вутов, Давид Акинтола, Иснаба Мане и Бирсент Карагарен бяха точни за успеха на гостите от Кърджали, които бяха и..
Един от най-важните футболисти на Ботев (Пловдив) Тодор Неделев ще пропусне домакинството на Арда (Кърджали) от третия кръг на Първа лига. Двубоят на стадион „Христо Ботев“ е тази вечер от 21:15 часа. Полузащитникът има болки в прасеца, които ще му попречат да вземе участие в мача. „Канарчетата“ нямат победа след първите два кръга в първенството,..
Габриела Петрова (СКЛА Локомотив Пловдив) е първа на скок дължина с 6.58 метра при жените Държавното първенство по лека атлетика. Тя също така спечели второ злато от шампионата след това на троен скок .В останалите опити Петрова регистрира 6.22, 6.38 и 6.21. На 400 метра с препятствия триумфира Кристина Борукова с 58.76 секунди. Така тя която защити..
С пълно единодушие общинските съветници гласуваха удостояването на Армейски спортен клуб по борба "Тракиец" с отличието "Почетен знак на град Пловдив". Припомняме, че спортният клуб спечели отборната титла от Държавното първенство по свободна борба за мъже - 2025 г., което допринася за спортния авторитет на Пловдив. В мотивите към..