Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Усмивката е борба срещу домашното насилие

У нас няма проблем с равноправието на жените, но  има проблем с домашното насилие. Има ужасяващи случаи и затова ми се иска да има повече такива дни с усмивка, защото усмивката е един от начините да се борим с домашното насилие. Ако е възможно да се реагира с чувство за хумор, нямаше да ги има много от конфликтите в семейството.  Такава гледна точка към Международния ден на жената 8 март предложи в предаването на Радио Пловдив „Ден след ден“ хумористът и главен редактор на вестник „Стършел“ Михаил Вешим.

За него лично денят е за отдаване внимание на майка му. „От един момент нататък все по-рядко се сещаме за тази, която ни е дала живот“. Едно цвете на съпругата никога не е излишно“, призна Вешим.

За него 8-ми март по малко странен начин се свързва и с политиката. „На 8 март 1988 година в Дома на киното се организира Първият неформален клуб на екологичните защитници на Русе. Това за мен е незабравимиият 8-ми март. Тогава видях цените от Русе, които бяха дошли да защитят децата си. Видях енергията в публиката за промяна. Видях как хората бяха спрели да се страхуват. Година по-късно това доведе до някои промени в България. Иска ми се пак да видя в този живот такава енергия за промяна. Тя трябва да дойде от по-младите“.

Вешим си спомни за годините, в които 8-ми март е извеждал на преден план жените-герои на труда. „Говореше се за жената-заварчик, жената-леяр на доменни пещи, строител и т. Н. Самото съчетание „мъжко момиче“ е някакво нарушение на природата, не го разбирам. Но все пак минаха 30 години и за по-младите няма този смисъл, който имаше за нас“, каза той за датата още.

За Вешим не е достатъчен един само ден, трябват 365 дни да са на жената. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12