У нас няма проблем с равноправието на жените, но има проблем с домашното насилие. Има ужасяващи случаи и затова ми се иска да има повече такива дни с усмивка, защото усмивката е един от начините да се борим с домашното насилие. Ако е възможно да се реагира с чувство за хумор, нямаше да ги има много от конфликтите в семейството. Такава гледна точка към Международния ден на жената 8 март предложи в предаването на Радио Пловдив „Ден след ден“ хумористът и главен редактор на вестник „Стършел“ Михаил Вешим.
За него лично денят е за отдаване внимание на майка му. „От един момент нататък все по-рядко се сещаме за тази, която ни е дала живот“. Едно цвете на съпругата никога не е излишно“, призна Вешим.
За него 8-ми март по малко странен начин се свързва и с политиката. „На 8 март 1988 година в Дома на киното се организира Първият неформален клуб на екологичните защитници на Русе. Това за мен е незабравимиият 8-ми март. Тогава видях цените от Русе, които бяха дошли да защитят децата си. Видях енергията в публиката за промяна. Видях как хората бяха спрели да се страхуват. Година по-късно това доведе до някои промени в България. Иска ми се пак да видя в този живот такава енергия за промяна. Тя трябва да дойде от по-младите“.
Вешим си спомни за годините, в които 8-ми март е извеждал на преден план жените-герои на труда. „Говореше се за жената-заварчик, жената-леяр на доменни пещи, строител и т. Н. Самото съчетание „мъжко момиче“ е някакво нарушение на природата, не го разбирам. Но все пак минаха 30 години и за по-младите няма този смисъл, който имаше за нас“, каза той за датата още.
За Вешим не е достатъчен един само ден, трябват 365 дни да са на жената.
В Пловдив тази вечер за 16-и път ще стартира Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща". Началото му ще поставят довечера две световноизвестни имена – цигуларят Марио Хосен и пианистката Дора Делийска . Концертът е в Епископската базилика. Роденият в Пловдив Марио Хосен заяви, че рядко се връща в Пловдив заради..
С поредица събития в Пловдив отбелязва 90-годишнината от рождението на големия български художник Димитър Киров – ДиКиро. В къщата на Верен Стамболян , където е Постоянната експозиция на ДиКиро, се провежда живописен пленер с участието на ученици и преподаватели от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ и на Националната..
Филмът "Това, което остава" е история за екстремното съзряване на момче по време на трагични събития, които разтърсват семейството му. Тази вечер, 20.05.2025 от 19:00 часа е прожекцията в Лъки Дом на киното - Пловдив. Входът е свободен. Днес на прожекцията в Пловдив ще присъства режисьорът на филма Димитрис Георгиев. Историята не е..
Премиера на книгата с разкази и есета „Светулки през зимата“ ще направи пловдивската авторка Мария Николова тази вечер в Народна библиотека „Иван Вазов“. За писателката и нейното творчество ще говори редакторът акад. Благовеста Касабова. Модератор на литературната среща ще бъде писателят Иван Христов. Това е втора книга с проза на Мария..
Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П". Името му бе съобщено на церемония в Софийската градска художествена галерия. Авторът каза, че най-голямото богатство на човек е да може да намери празно пространство: В..