Днес Православната църква отбелязва Неделя Сиропустна - деня преди началото на Великденския пост. Народът нарича празника Сирни Заговезни или Прошка, а също и Поклади. Датата на празника е подвижна, но винаги е седем седмици преди Великден и една седмица след Месни Заговезни. От утре започва Великият пост.
Църквата е отредила в самото навечерие на поста да бъде ден на всеопрощението. Вечерта в църквата се извършва "ритуалът на прошката" - на вечерната служба всички християни се опрощават взаимно, за да пристъпят към изпълнението на духовния подвиг с чисти сърца и души. Така те следват предупреждението на Иисус Христос: "Ако не простите на човеците прегрешенията им, и вашият Отец няма да прости съгрешенията ви."
Пловдивският митрополит Николай ще оглави Архиерейска вечерня с чина на взаимното опрощение от 18 часа в митрополитския храм "Света Марина".
Традицията изисква всеки да поиска прошка от хората около себе си - близки и познати - за огорченията и обидите, които волно или неволно им е причинил, както и сам да потърси в себе си сили да прости на тези, които са го наранили. На Сирни Заговезни прошка си вземат по-млади от по-стари, деца от родители, младоженци от кумове - целуват ръка и изричат: "Прощавай, мале, тате.." - "Просто да ти е, Господ да прощава" пък е задължителният отговор.
На Сирни Заговезни православните християни за последен път до Великден вкусват млечни продукти и яйца. За трапезата на Заговезни се приготвят баница със сирене, варени яйца, варено жито, халва с ядки.
Прието е да се извършва и обичаят хамкане: на червен конец се завързва и се спуска от тавана парче бяла халва или варено яйце. Най-възрастният мъж завърта конеца в кръг и всеки член от семейството, главно децата, се опитва да хване халвата или яйцето с уста. Който успее, ще бъде жив и здрав през цялата година.
Дните на поста са предназначени за размисъл и усъвършенстване на християнското достойнство на човека и за все по-пълното приемане и уподобяване на Христовия образ.
Характерен обичай за този ден е паленето на огньове (клади), които се прескачат за здраве. Затова празникът се нарича и Поклади. Около огньовете се играят хора и се пеят песни.
В някои краища на България е разпространен обичаят оратници (огруглици) - това са факли от слама, които всеки стопанин завърта около главата си и по този начин прогонва бълхите от къщата.
Много популярен е и обичаят хвърляне на стрели. Всеки ерген изстрелва с простичък, направен от самия него, лък запалена стрела в двора на момата, която си е харесал. Която мома събере най-много стрели от двора си, тя е най-лична и най-харесвана.
Заради традицията, свързана с паленето на огньове на днешния празник, от екоминистерството предупреждават, че изгарянето на автомобилни гуми, масла и други лесно запалими материали, които при горене отделят вредни емисии в атмосферата, е забранено и подлежи на глоби, достигащи до 5 хиляди лева.
Пловдивска област продължава да заема шесто място по заплати сред 28-те области в страната, показват данните на Териториалното статистическо бюро- Юг за последните три месеца на миналата година. С най-висока средна месечна работна заплата е столицата - 3 287 лв. Средната месечна работна заплата за област Пловдив е с 16.3% по- ниска и от..
Планираме да започнем процедура по отдаването на концесия на летище Пловдив. Това обяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на среща с авиационната индустрия, съобщи пресцентърът на Министерството на транспорта и съобщенията. „В авиацията ни трябва да има повече бизнес и по-малко държава. Привърженик съм на..
Само за 1 месец в полицейското управление в Стамболийски са получени 2 сигнала за опити за телефонни измами, които са предотвратени само благодарение на щастлива случайност. Кметът на общината Петър Неделев разказа, че и в 2-та случая става дума за възрастни хора, от които по телефона са поискани големи суми пари за операции на близки хора...
Община Сопот модернизира уличното осветление по проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. По проекта са монтирани 1166 нови енергоспестяващи улични осветителни тела, съоръжения за производство и съхранение на електрическа енергия от ВЕИ за собствено потребление, както и нови 25 табла за улично осветление, които разполагат със..
Директорът на РДПБЗН-Пловдив ст. комисар Васил Димов е пожарникар за 2024 година, съобщиха от пресцентъра на МВР. Той получава наградата за безупречния си професионализъм, себеотрицание и управленски умения при гасенето на мащабните горски пожари през миналата година в Пловдивско, някои от които продължиха над 3 денонощия. Освен горските, в..