За следващата учебна година в Пловдив и областта ще кандидатстват 5 761 ученици след 7 клас. Част от тях ще имат възможност да изберат между нови специалности и също така да се запишат дуално обучение, където след 10 клас се работи и се получава трудово възнаграждение.
19 са новите професионални специалности в 18 училища, а отделно - дуалните паралелки са за 24 специалности в 10 професионални гимназии.
За важното в приема, който вече е защитен в МОН от Регионалното управление по образование – от репортажа на Живка Танчева
Седмокласници ще са с 250 повече от миналата година. Местата са с 375 повече от завършващите, като целта е да се даде възможност на ученици и родители за по-голям избор.
Пловдив защити план-приема за следващата учебна година, като от МОН не са отрязали нито една паралелка. Това съобщиха от Регионалното управление на образованието в Пловдив.
От казаха, че ще имаме нови професии, свързани с природните науки, информационните технологии и техниката, каквато е държавната политика.
В 18 училища се разкриват 19 нови специалности. За първи път се обявява прием за „Газова техника“ в ПГ „Евлоги и Христо Георгиеви“ в Карлово. По искане на бизнеса в ПГ по лозарство и винарство в Перущица ще има „Металорежещи машини“, като се запазват „Лозаровинарство“ и „Механизация на селското стопанство“. ПГ по хранителна техника и технологии разкрива „Технология на биопроизводствата“. В ПГ по транспорт обявяват „Локомотиви и вагони”, изискана на национално ниво от БДЖ. „Строител на пътища, магистрали и съоръжения” е новото предложение на ПГ „Пеньо Пенев”.
„Измервателна и организационна техника” ще има в ПГ „Ген. Владимир Заимов” в Сопот. Директорът инж. Катя Адърска разказа, че по настояване на бизнеса в Сопот се разкриват три дуални паралелки.
Дуални паралелки ще има по 24 специалности в общо 10 училища. Пионери са от ПГ по вътрешна архитектура и дървообработване в Пловдив с всички дуални. Директорът Константин Костадинов каза, че през последните две години от средното образование в 11 и 12 клас учениците са във фирмите два дни от седмицата.
За първи път дуално обучение ще има в „Ана Май” – по „Моден дизайн” и „Констуиране и моделиране на облекло от текстил”. Директорът Емилия Петаларева каза, че при тях ще приемат в тази паралелка 26 ученици.
Приемът в ЕГ “Пловдив” се запазва както досега – 6 паралелки с английски и 4 с немски. В ЕГ “Иван Вазов” паралелките с английски, немски, испански и италиански са по 2 и 1 с френски. ФЕГ разкрива 3 паралелки с английски и 5 с френски. В Математическата гимназия паралелкита са общо 8, две от които по професиите “Системен програмист” и “Компютърен график”.
През април ще излезе и новият справочник с актуалните профили и професии.
След серията тежки катастрофи в Пловдив през последните дни – сред които и трагичният инцидент на Околовръстното шосе, отнел живота на майка, баща и едното им дете – темата за пътната безопасност отново излезе на преден план. За причините и решенията e разговарът с осемкратния рали шампион на България и основател на Академията за безопасно шофиране..
Могат ли протестите да променят ситуацията в държавата? Въпросът идва след снощното бурното недоволство в София и днешния отзвук за преработка на проектобюдежета. А отговорите са някъде между силата на обществото и слабостите на политиците. Според психолога Пламен Димитров, когато говорим за сила и слабост, неизбежно се поражда конфликт. А..
На ресторант ще ни е по-скъпо през следващата година , прогнозира регионалният представител на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) за Пловдив Еньо Енев. По думите му секторът се присъединява към общото недоволство срещу проектобюджета за 2026 г., който според бранша не е приемлив. Енев подчерта, че за разлика от..
Професор Митко Димитров от Института за икономически изследвания на БАН анализира рисковете, свързани с новия държавен бюджет. Според него, ако бъде приет, България ще навлезе навлиза в опасна дългова спирала с очаквано увеличение на съотношението на дълга към БВП над 36%. Той критикува факта, че увеличението на разходите се финансира чрез нови заеми..
В отворено писмо Българската болнична асоциация (ББА) и Националното сдружение на частните болници заявиха, че категорично не са съгласни с предложените в проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г. промени. Според тях механизмът за финансиране на заплатите на лекари и специалисти по здравни грижи чрез държавни трансфери през Касата е неправилен...