Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлозар Игов с размисли за книгите и времето

Снимка: karlovo.tv

Книгата е най-активната медия,  казва писателят и професор по литература Светлозар Игов. В света на все по-размножаващите се медии тя, според него, може да изчезне. Така, както могат да изчезнат малките езици. Как и защо литературата извървя пътя от ниските тиражи при раждането на книгите-класика за българската литература, като „Под игото“, до наши дни, в които всеки може да пише и да издава, а за писатели се обявяват спортисти, актьори, манекенки и политици? И още - какво ще учат в университетите две поколения след нас бъдещите литератори - проф.Светлозар Игов. 

По думите на проф. Игов, вътрешният свят на човека се изгражда от книгите, които той чете.

Книгата е изгубила своя относителен дял, защото днес книги четат много повече хора, отколкото са чели някога. Книгите на нашата класика не са излизали в особено големи тиражи на  времето. Те обаче натрупват читателите си  в течение на историческото време. 

Книгата има това предимство пред останалите медии, че тя създава активна личност, активно  отношение към това, което се чете.  Докато музиката и образът създават пасивност у възприемащия и именно тази активност,  в сравнение с пасивността, която култивират останалите медии, е преимуществото на литературата. Тя създава критичен и творчески мислещ  човек.  

Книгата е най-активната медия, защото текстът, който четем, се трансформира в смисъл, подчерта проф. Игов.

Според  него, днес съществува свобода, която не е точно Свобода, а слободия, пълна освободеност. 

За да има  свобода,  трябва да има някаква норма и граници, нещо, което се нарушава. Самата литература се развива именно  разрушавайки предишните норми. Днес обаче  те са толкова много, че фактически няма нито една. Липсата на това нещо "да се нарушава" намалява значимостта, ценността на литературата. В известен смисъл всеки може да бъде писател. Поетът Бранко Миркович говори за "пропялата тълпа".  Не е писателство да напишеш книга за собствения си живот, това не те прави писател. различни кръгове си имат свои "писатели".

 Проблемът е, че при липсата на някаква норма всичко става подвластно на количествени и математически измерения и започва да действа теорията на хаоса. Разрушава се единното литературно поле, започва да се разрушава ценностната йерархия в литературата. Проблемът даже не е в това, че "писателите" са толкова много. По-добре е да излязат хиляда бездарни книги, отколкото да бъде спряна една даровита книга. 

Ролята на критиката е да внася йерархия, да подбира сред авторите и книгите онези, които са стойностни и ще присъстват в единното литературно поле, което сега е разрушено. 

Цялото интервю - от звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Преге - предаване за света на книгите, 14 - 20 септември

Пловдив на 14.0 9 .2024 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Артър Конан Дойл. Шерлок Холмс и кървавият диамант. 536 стр., тв. к. 5А, Лист, 2024. Салман Рушди. Нож. 224 стр., ок. 4А, Колибри, 2024 Алистър Грей. Клети създания. 412 стр., 5А, Еднорог, 2024. Мая Люнде. История на пчелите. 384..

публикувано на 16.09.24 в 17:36

Найден Тодоров се върна в НУМТИ "Добрин Петков" като министър

Министърът на културата г-н Найден Тодоров откри учебната година на училището, което го е формирало като музикант и човек. Развълнуван от срещата си с бъдещия музикален елит на България и с учителите, сред които и такива, които са били и негови преподаватели, той сподели: "Скъпи ученици, вие сте щастливи, защото учите в едно от най-добрите..

публикувано на 16.09.24 в 17:16

Спектакъл, посветен на Татяна Лолова, в "Сцена на кръстопът"

С мултимедиен спомен – спектакъл в  Камерна зала  на Драматичния театър „Татяна Лолова от А до Я. Бележки, мисли, снимки“ под съставителството и редакцията на журналиста Георги Тошев, издателство „Книгомания“ ще бъдат отбелязани 90 години от рождението на голямата българска актриса.   Събитието е в рамките на съпътстващата програма на..

публикувано на 16.09.24 в 08:33

Ансамбъл "Тракия" открива Празниците на Стария град

Под мото „Вдъхновението“  в Пловдив стартират празниците на Стария град.  В рамките на форума, който продължава до 14 октомври, екипът на Общински институт „Старинен Пловдив“ е подготвил 25 вдъхновяващи събития, за ги съпреживеят пловдивчани и гостите магията на културно-историческото наследство. Откриващото събитие е „50 години ЕМОЦИЯ“..

публикувано на 16.09.24 в 08:20

Пловдив посреща Райна Кабаиванска на Античния театър

Фестивалът OPERA OPEN завършва с блестящ акцент в юбилейната година на Райна Кабаиванска - 2024 г. На Античния театър гостува световната оперна прима и седем международно известни артисти от нейната школа. Александрина Михайлова, Бая Саганелидзе, Вероника Симеони, Мила Михова, Рейналдо Дроз, Тони Незич и София Соловий ще преведат публиката през..

обновено на 15.09.24 в 08:11