Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вярващите в конспиративни теории се увеличават


Осемте процента запитани, които са съгласни, че Земята е плоска, са предимно хора с основно и по-ниско образование, каза за Радио Пловдив, Яница Петкова, изследовател от "Галъп". Висок е и процентът на хората, които въобще не знаят как да отговорят на този въпрос, добави тя. Агенцията представи изследване, според което близо 20 процента от българите не знаят или имат колебания за формата на Земята.

Наблюдава се ръст на съмнението и на афинитета към конспиративните теории, смята Яница Петкова. По думите ѝ, въпросите в изследването за формата на Земята и затова дали човек е стъпвал на Луната, са имали за цел да проверят освен нивото на общата култура, така и склонността да се вярва в конспиративни теории. Тук се забелязва известен ръст и като цяло недоверие в обществото по много от широко дискутираните теми, каза още изследователката.

Според нея въпросното недоверие е и причината голям процент от запитаните( 15 на сто), да смятат че ваксините наистина са вредни, а други 27 % да не могат да формират мнение по такава важна тема. Ако необразованите са затруднени да формират мнение, то хората с по-високо образование пък са объркани от многото и разнопосочна информация. Затова официалните институции трябва да засилят работата си по информиране на обществото, каза Яница Петкова

Тя повтори тезата на "Галъп", че резултатите от изследването са експериментални и не бива да се интерпретират в хипотези.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Инициативи като "14 века България в Европа" ни обединяват

Генералните директори на БНР, БТА и БНТ Милен Митев, Кирил Вълчев и Емил Кошлуков представиха съвместната инициатива "14 века България в Европа".  Не само патриотизмът е във фокуса на инициативата. Искаме да се фокусираме върху събития от българската история, за които се знае малко. Ние сме призвани да разкажем истината за събитията, обясни в..

обновено на 20.05.24 в 16:38

Учен от Пловдив с рекорден брой награди “Питагор”

Проф. Д-р Милен И. Георгиев, ръководител на Лаборатория по Метаболомика в Институт по микробиология „Стефан Ангелов“ към БАН и на отдел “Растителна клетъчна биотехнология” в Центъра за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив - бе отличен за рекорден четвърти път с награда за наука „Питагор“. Престижната награда..

публикувано на 20.05.24 в 16:26

Дъждовното и хладно време разваля вкуса на плодовете

Имат ли основание за безпокойство фермерите след дъжовете през последните дни коментира в програма "Ден след ден" доц. Калинка Кузмова, която е агрометеоролог в Аграрния университет в Пловдив. "По принцип влагата е критична в периода около цъвтеж. Така че за зърнено-житните култури, тя е изключително необходима,  защото пшеницата би трябвало да е..

публикувано на 20.05.24 в 15:47
Пламен Ненов (вляво) и Атанас Пеканов.

Заетостта е разпределена неравномерно в регионите

По-таргетирани регионални политики за справяне с дисбалансите на регионите в България. Това е една от препоръките на изследването на Съвета за икономически анализи (СИА) "Мултипликаторите на работните места в България", изготвено от доц. Пламен Ненов, секретар на Съвета и Рада Павлова, младши сътрудник в него, което беше представено днес в..

публикувано на 20.05.24 в 15:12

Не очаквам сериозно увеличение на цената за тока

Не очаквам сериозно увеличение на цената на тока от 1 юли за битовите потребители. Това коментира Калоян Стайков , главен икономист в Института за енергиен мениджмънт, по повод излязлата информация, че токът ще поскъпне с 30%, тъй като АЕЦ – Козлодуй е подал заявление за увеличение на тарифите за бита с толкова. Според него увеличението..

публикувано на 20.05.24 в 10:35