Пловдив може да стане умен по модела на източните умни градове, но без да прекалява с технологиите. В това е убеден 21 годишен младеж, който учи в Токио, но планира да се върне в родния си град, за да пренесе наученото у нас.
Първите уроци за японския начин на живот и организацията на мегаполиса Токио Веско Донов усвоява с цъфтежа на вишните преди 2 години. Тогава започва учебната година в Тойо университет, където учи. Освен, че всичко е подредено и в много сфери, като транспорта – автоматизизирано и свързано с интернет – са създадени условия за реакция преди да възникне криза, разказва младежът. По думите му, повечето мостове са със сензори, които следят какво натоварване се получава с времето и може да се изчисли кога и къде да се направи ремонт.
За две години, макар и да не говори японски, младежът вече е асистент на упражнения по програмиране и е получил право самостоятелно да представя в България университета и специалността си, свързана с иновации, дизайн и интегриране на технологиите в социалната инфраструктура. С третия за него цъфтеж на вишните очаква и новата си роля - нещо като лайф коуч на международните студенти. Ще ги учи как да направят преход към японския начин на живот и как да оцелеят в Токио.
След завършването си догодина Веско планира да се върне в Пловдив и да приложи наученото, като намери баланса между източния напредък и нашето мислене.
Пловдив с тази архитектура, природа и история – не е добре да прекаляваме с технологиите, защото биха разрушили направеното преди нас. Идеята е да ги използваме, за да запазим за поколения напред всичко, казва пловдивчанинът.
Веско е и живата реклама на Пловдив като кулурна столица сред професори и студенти и вече е увлякъл за посещение под тепетата чуждестранните си приятели.
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..
Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства. "Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..
Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..