Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кръжок учи деца да са отговорни в планината и сред природата

Отговорност - в това възпитава деца от Асеновград  кръжокът „Приключенци“ към Сдружение „Устремени“. Групата от 9 до 12 годишни момчета и момичета се ръководи от пловдивския адвокат Крум Сираков и на теория вече е усвоила най-важните уроци. Със затопляне на времето практическите стават все повече.

Един от най-важните е, че разходката из планината е преди всичко планиране, разказва Сираков.  Той има щастие да се учи от старото поколение водачи и е научил, че никой не е по-голям от планината. И още: Че толкова е покоряем един връх, колкото една бълха покорява кучето, върху което се покатери. 

Идеята е децата да научат от малки, че когато си сред природата, всяко нещо, което се прави без мисъл, може да е опасно. По думите на Сираков, те трябва да знаят и че планината не е МОЛ, нито Планинската спасителна служба - такси.

Запознаването с екипировката е съществена част от обучението в кръжока. Истинските уроци, обаче, са тези, които се учат на терен. В следващите почивни дни на малките планинари им предстои истинско откривателство. Ще слязат под манастира „Свети Димитър“, за да видят нагледно как се образуват пещерите. Ще поговорят и за чистотата.

Това е част от ековъзпитанието, казва Сираков и обяснява, че едно боклуче не само загрозява средата, а може да причини щета на едно диво животно, да го нарани.

Пример за това е сезалът, с който стопани обичайно връзват балите с фураж. И макар че това вече е забранено, оказва се, че все още е честа практика.

Ако се остави на земята, щъркелите могат да го закачат с крак, после го отнасят в гнездото си, където сезалът се оплита в крачето на някое малко, затяга го и то изсъхва. И ето така се получава птица инвалид - заключава Сираков.

Със затопляне на времето, кръжочниците ще коват и къщички за птици, ще продължат да маркират и премаркират планински пътеки. За почистените и премаркирани от сдружението 35-40 километра пътеки, миналата година ги поздравява и президентът. Защото така се помага реално на туристите да се ориентират. А на въпрос каква е причината за един адвокат да превърне хобито си в обучение на деца, Крум Сираков отговаря, че в наше време младежите са оставени на ай-фоните си, а не трябва да е така. Обратно - планината ги учи да бъдат колектив, по-силният да помага на по-слабия.

От малките приключенци той не крие, че получава това, което Достоевски обобщава в изречението: “В компанията на деца душата се изцелява“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В Пловдив през юли 1916 година са измерени рекордните 45,2°

Горещо ще бъде времето и тази година през юли съобщи в програма "Точно днес"  Мариана Попова, синоптик в Нацианалния институт по метеорология и хидрология. Според месечната прогноза очкваните горещини са за над 40 градуса. Обичайно за месеца тръгваме с горещо време. Така ще бъде и през повечето дни от месеца. Температурите са доста високи...

публикувано на 01.07.25 в 09:45

Експерти влизат в институциите за електронните здравни досиета

Здравното министерство започва национална кампания за популяризиране н на мобилното приложение еЗдраве, което осигурява достъп до електронното здравно досие. Екипи на регионалните здравни инспекци и „Информационно обслужване“ разкриват мобилни пунктове, на които ще оказват съдействие на всеки, който желае да активира приложението на мобилното..

публикувано на 01.07.25 в 09:41

Спирките в подлези са предпоставка за инциденти

След катастрофата в подлеза на "Гладстон", при която кола удари трима чакащи на спирката, Диана Русинова, председател на европейския център за транспортни политики даде пример с проблемна спирка в подлеза на НДК, след премхването на която инцидентите с пешеходци са приключили. Тя коментира и намерението на кмета Костадин Димитров на входа да се сложи..

публикувано на 30.06.25 в 11:42
Димитър Иванов и директорът на дома в Езерово Рефик Осман

Хората от Дома в Езерово получиха дарение от инвалидни колички

Инвалидни колички и други помощни средства дари създателят на фондация „Заедно за доброто“ Димитър Иванов на Дома за възрастни хора с увреждания в първомайското село Езерово. В дома, чийто капацитет е 40 души, в момента живеят 35 потребители.  "От дома за възрастни хора ме потърсиха с молба първо за проходилка, а впоследствие ми казаха, че имат и..

публикувано на 30.06.25 в 11:25

Пазарът на едро е стабилен, няма основания за ръст на дребно

Председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов изнесе данни за движение на цените и сравнението на основните от тях на годишна база. Доматите са по-евтини отпреди година, същото е с картофите, по- скъпо е зелето, но сега има много голямо предлагане и се очаква спад. Тази е годината на скъпите плодове заради..

публикувано на 30.06.25 в 11:14