Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забравили сме смисъла на Благовещение

Пламен Сивов от сайта Православие БГ коментира същността и посланието на християнския празник Благовещение, както и изписването на псалом 91 върху частната сграда, прочула се като "апартамент гейт".

За  изписването  на църковен текст на глаголица на псалом 91 върху частна  сграда  / в която е   апартамента на Цветан Цветанов от апартамент гейт/, Сивов обърна внимание, че е допусната  нелепа грешка, цитираният 91 псалом е  номериран според протестантската библия, а според православната, този псалом е 90-ти.  Той  определи  това като  пошлост на квадрат, на куб. Мястото на псалмите  е в храма. Нещо, което е написано да бъде в рамките на общата църковна молитва, да се използва за луксозна частна сграда - не е красиво, не е морално. 

Жалко е, че един библейски текст се използва в името на  частно-родствени цели.

 Само християнството издига на такъв пиедестал образът на жената, каза Сивов и  подчерта, че Благовещение, на което архангел Гавраил съобщава на Мария, че ще роди Спасителя на света и тя дава съгласието си,  се празнува от всички християнски деноминации: източно православни, католици и протестанти, но подчерта, че има различия и при трите.

При протестантите,  празникът е съобщителен, образът на Мария е сведен до утробата, до обикновеното раждане. А тя е човешкото същество, преди всички други светци,  което веднага след Бога,  получава най-много молитви и почит.

Католиците са в другата крайност, те  превъзнасят образа на Божията майка и стигат дотам, да твърдят, че и самата тя е зачената непорочно.

Православните са в т.н. златна среда, без изпадане  в крайности.

А без съгласието на Мария нямаше да има Рождество, нямаше да има спасение, нямаше да има въплъщение. Именно  в нейната личност се прояваява  тази синергия  на божествената воля  и  на човешката воля, което прави възможно спасението. Затова я почитаме толкова много. 

А Благовещение е Благата вест, че ще се роди Спасителя на света, тъжно е, че хората го свеждат до собственото си здраве, късмет и разни поверия, като това за здраве и късмет, да влезеш в университет  и др.  Нищо друго не може да засенчи това. Забравили сме тази дълбочина, забравили сме смисъла. И свеждаме всичко до някакви телосложения, завъртания, поверия с излизането с пълен портфейл, и всъщност поругаваме това, заради което се е случило всичко. 


Цялото интервю с Пламен Сивов е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В стенописите за Възкресението има и догми от Запада

Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..

публикувано на 21.04.25 в 11:23

Набират средства за завършването на Духовен център "Св. Троица"

Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..

публикувано на 21.04.25 в 09:39

Инженер Никола Добрев: Нека да сме по-смирени!

В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..

публикувано на 20.04.25 в 17:30

Дано държавата да не се пречупи и да спре войната по пътищата

За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи.  Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..

обновено на 18.04.25 в 17:22

Важно е днес всеки един от християните да се помоли в храма

Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък.  Срещаме ви с доц.  Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..

обновено на 18.04.25 в 09:51