Пламен Сивов от сайта Православие БГ коментира същността и посланието на християнския празник Благовещение, както и изписването на псалом 91 върху частната сграда, прочула се като "апартамент гейт".
За изписването на църковен текст на глаголица на псалом 91 върху частна сграда / в която е апартамента на Цветан Цветанов от апартамент гейт/, Сивов обърна внимание, че е допусната нелепа грешка, цитираният 91 псалом е номериран според протестантската библия, а според православната, този псалом е 90-ти. Той определи това като пошлост на квадрат, на куб. Мястото на псалмите е в храма. Нещо, което е написано да бъде в рамките на общата църковна молитва, да се използва за луксозна частна сграда - не е красиво, не е морално.
Жалко е, че един библейски текст се използва в името на частно-родствени цели.
Само християнството издига на такъв пиедестал образът на жената, каза Сивов и подчерта, че Благовещение, на което архангел Гавраил съобщава на Мария, че ще роди Спасителя на света и тя дава съгласието си, се празнува от всички християнски деноминации: източно православни, католици и протестанти, но подчерта, че има различия и при трите.
При протестантите, празникът е съобщителен, образът на Мария е сведен до утробата, до обикновеното раждане. А тя е човешкото същество, преди всички други светци, което веднага след Бога, получава най-много молитви и почит.
Католиците са в другата крайност, те превъзнасят образа на Божията майка и стигат дотам, да твърдят, че и самата тя е зачената непорочно.
Православните са в т.н. златна среда, без изпадане в крайности.
А без съгласието на Мария нямаше да има Рождество, нямаше да има спасение, нямаше да има въплъщение. Именно в нейната личност се прояваява тази синергия на божествената воля и на човешката воля, което прави възможно спасението. Затова я почитаме толкова много.
А Благовещение е Благата вест, че ще се роди Спасителя на света, тъжно е, че хората го свеждат до собственото си здраве, късмет и разни поверия, като това за здраве и късмет, да влезеш в университет и др. Нищо друго не може да засенчи това. Забравили сме тази дълбочина, забравили сме смисъла. И свеждаме всичко до някакви телосложения, завъртания, поверия с излизането с пълен портфейл, и всъщност поругаваме това, заради което се е случило всичко.
Цялото интервю с Пламен Сивов е в звуковия файл.
Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..
Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..